RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Od nowego roku droższe papierosy i alkohol. Rząd zwiększy akcyzę

Alkohol podrożeje od stycznia, tytoń – od lipca (fot. Shutterstock/ShutterstockProfessional)
Alkohol podrożeje od stycznia, tytoń – od lipca (fot. Shutterstock/ShutterstockProfessional)

Od przyszłego roku wzrosną ceny za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Ministerstwo Finansów zapowiada, że o 3 proc. podwyższy akcyzę. Wyższe opłaty mają przynieść budżetowi państwa ponad miliard złotych.

W maju może zabraknąć papierosów w kioskach

Zgodnie z prawem od maja z fabryk nie może wyjechać ani jedna paczka papierosów niebędąca pod elektronicznym nadzorem. Mało kto już jednak wierzy,...

zobacz więcej

Akcyzą zostaną obciążone także płyny do papierosów elektronicznych, czego do tej pory branży udawało się uniknąć. W związku z tym najprawdopodobniej akcyza uderzy również w najnowsze wyroby branży tytoniowej, jak te do podgrzewania tytoniu – podaje „Rzeczpospolita”.

Alkohol podrożeje już od stycznia przyszłego roku, palący na podwyżki poczekają do lipca.

„Wskaźnik wzrostu stawki o 3 proc. wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany” – głosi komunikat Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że zmieni się ustawa o podatku akcyzowym, która określa stawki podatku akcyzowego na poszczególne wyroby akcyzowe. Planowane wejście w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2020 r.

W przypadku branży tytoniowej konieczna będzie zmiana ustawy z 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Resort finansów opodatkuje płyny do papierosów elektronicznych stawką w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr płynu, a wyroby nowatorskie zostaną opodatkowane stawką 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia od 1 lipca 2020 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej