Rośnie liczba wypadków z udziałem jednośladów

Równocześnie motocykle, motorowery i skutery stają się coraz popularniejsze w Polsce (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

O 8 proc. wzrosła w ostatnim roku liczba szkód spowodowanych przez kierujących jednośladami – wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Liczba polis OC na koniec zeszłego roku wzrosła o blisko 3 proc.

Śmierć jeździ jednośladem. Coraz więcej ofiar wypadków wśród rowerzystów

W 2018 r. zginęło o 66 rowerzystów więcej niż rok wcześniej, o 227 zwiększyła się liczba ciężko rannych, a o 206 lekko rannych kierowców...

zobacz więcej

– W tym czasie policja odnotowała ponad 4 tys. wypadków z udziałem motocykli i motorowerów, z czego ponad 46 proc. spowodowanych zostało przez kierujących jednośladami. W efekcie do ubezpieczycieli zgłoszono ponad 8,1 tys. szkód z polis OC tych pojazdów, o 600 szkód więcej niż rok wcześniej (wstępne dane na podstawie informacji raportowanych przez ubezpieczycieli do Ośrodka Informacji UFG). Równocześnie motocykle, motorowery i skutery stają się coraz popularniejsze w Polsce, jednak dynamika liczby powodowanych przez nie szkód i wypadków jest większa niż wzrost liczby tych pojazdów – czytamy w raporcie.

Mierząc popularność jednośladów liczbą polis OC na koniec 2018 r. – to przekroczyła 1,8 mln, co oznacza wzrost o blisko 3 proc. w ciągu roku – wynika z analizy UFG. Podano, że największy udział w tym wzroście mieli zwolennicy motocykli, motorowerów i skuterów z województw: mazowieckiego (blisko 20 proc.) oraz wielkopolskiego i małopolskiego (odpowiednio 12 i 10 proc.).

UFG zaznaczył, że coraz skuteczniej wykrywa przypadki braku obowiązkowej polisy OC w tej grupie pojazdów. – Przyczyną braku ubezpieczenia OC jest najczęściej błędne przekonanie, że dla nieużywanego motocykla nie trzeba go kupować – mówi cytowany w informacji wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Hubert Stoklas.

Dodał, że prawo zobowiązuje właścicieli również jednośladów do posiadania aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany, i to bez względu na jego stan techniczny oraz częstość i zakres użytkowania.

Śmiertelny wypadek na Mazowszu. Zginął motocyklista

Na skrzyżowaniu ulicy Okunin z Nowołęczną w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do tragicznego wypadku z udziałem motocykla z samochodem osobowym....

zobacz więcej

– W 2018 r. UFG wystawił łącznie ponad 94 tys. wezwań (o 16 proc. więcej niż rok wcześniej) do właścicieli wszystkich pojazdów o okazanie tego ubezpieczenia lub zapłacenie kary za jego brak. Wezwania skierowane do właścicieli motocykli, motorowerów i skuterów stanowiły 17 proc. ogółu. Coraz częściej Fundusz identyfikuje brak OC – bez bezpośredniego kontaktu z właścicielem pojazdu – a na podstawie analizy danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Specjalne programy przeszukują bazę i ujawniają przypadki nieubezpieczenia również motocykli, motorowerów czy skuterów – poinformowano.

Urząd przypomniał, że kara dla właściciela jednośladu za brak obowiązkowego ubezpieczenia wynosi 750 zł. Podkreślono, że konsekwencje finansowe mogą być jednak znacznie większe, gdy kierujący spowoduje kolizję lub wypadek takim nieubezpieczonym motocyklem, motorowerem czy skuterem. Wówczas UFG wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym, a następnie obligatoryjnie występuje – do kierującego i właściciela – o zwrot wypłaconej sumy (tzw. regres).

– Połowa wszystkich spraw, w których dochodzimy zwrotu powyżej miliona złotych, wynika ze zdarzeń spowodowanych ruchem motocykli – mówi dyrektor Biura Windykacji Regresów UFG Michał Sierant. Jego zdaniem warto zadbać o ochronę ubezpieczeniową OC, by z własnej kieszeni nie zwracać Funduszowi tak ogromnych kwot.

Urząd podał, że jedne z najwyższych regresów w historii Funduszu dotyczą właśnie wypadków, w których sprawcy kierowali jednośladami – np. 1 mln 400 tys. zł – motocyklista (nietrzeźwy i bez uprawnień), podczas manewru wyprzedzania potrącił rowerzystkę, która w wyniku odniesionych obrażeń zmarła czy 1 mln 350 tys. zł – motocyklista (bez uprawnień) stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi; poszkodowany pasażer odniósł liczne obrażenia, m.in. porażenie kończyn dolnych, stłuczenie mózgu.

źródło:

Zobacz więcej