Arabskie reakcje na pożar katedry Notre Dame

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19.00 (fot. PAP/EPA/BENOIT MOSER / BSPP / HANDOUT)

Wielki imam Ahmed Muhammad al-Tayyib – uznawany za największy autorytet sunnickiego islamu – przyłącza się do wyrazów współczucia po pożarze w Paryżu. Arabskie portale informacyjne i gazety szczegółowo informują o stratach, do jakich doszło w katedrze Notre Dame, i podsumowują światowe reakcje po tragicznym zdarzeniu.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400...

zobacz więcej

Wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar podkreślił, że zniszczeniu uległo jedno z arcydzieł sakralnej architektury. „Współczujemy wszystkim naszym braciom w Paryżu” – napisał po francusku i arabsku al-Tayyib.

Emiracki minister Anwar Gargash podkreślił w mediach społecznościowych, że zniszczeniu uległ nie tylko sakralny symboliczny budynek, ważny dla Francji, ale także dla całego świata.

Arabskie media dużo uwagi poświęcają pożarowi, do którego doszło ubiegłej nocy w Paryżu. Cytują komentarze polityków europejskich między innymi prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który zaapelował o solidarność z Francuzami i ich misją odbudowania katedry.

Opisują także reakcje paryżan i podkreślają, że po stracie jednego z najważniejszych zabytków kultury stolica Francji już nigdy nie będzie taka sama.

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19.00. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Prezydent kraju Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana.

źródło:
Zobacz więcej