500 zł do krowy i 100 zł na świnie. Od kiedy i skąd takie dotacje dla rolników?

W mediach społecznościowych te propozycje zyskały miano „krowa+” oraz „świnia+” (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Ostatnia konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle pod Ostrołęką niemal w całości była poświęcona sprawom rolnictwa i polskiej wsi. Politycy obiecywali nie tylko walkę o większe unijne dopłaty, ale też 500 zł na każdą krowę i 100 zł na świnię. Co jeszcze PiS obiecuje rolnikom?

Ardanowski: Wprowadzone zmiany dedykujemy każdej grupie rolników

– Zmiany, które wprowadziliśmy są dedykowane właściwie każdej grupie rolników. Te w zakresie handlu detalicznego są chyba najlepsze w Europie –...

zobacz więcej

Podczas konwencji prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył obietnice dla rolnictwa, które sztabowcy partii nazwali „piątką Kaczyńskiego” dla rolnictwa. Szybko w mediach społecznościowych te propozycje zyskały miano „krowa+” oraz „świnia+”.

Prezes PiS obiecał szczególne wsparcie dla gospodarstw rolnych, które będą hodowały zwierzęta „z własnego chowu”, hodowały w oparciu o własną pasze, zapewniały zwierzętom dobrostan i w zamian za to otrzymywały wsparcie: co najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy.

Jak wyjaśnił eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk, pieniądze na ten cel mają pochodzić z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w nowej perspektywie. Oznacza to, że takie pieniądze rolnicy najwcześniej otrzymaliby w 2021 r.

Minister rolnictwa: Nie będzie pobłażliwości dla osób zamieszanych w nielegalny ubój bydła

– Nie będzie żadnej pobłażliwości dla osób, które były zamieszane w nielegalny ubój bydła pokazany w reportażu TVN – powiedział w Odolionie...

zobacz więcej

Według obowiązujących przepisów gospodarstwo w ramach dopłat bezpośrednich za 2018 r. otrzyma 373,70 zł do każdej sztuki krowy. Jednak dopłata ta jest jedynie do 20 krów. Do świń nie ma żadnych dotacji.

W czasie konwencji prezes PiS zaproponował jeszcze: zwiększenie procentowe udziału Polski w funduszach na rolnictwo w unijnym budżecie na 2021-27; walkę o największą kwotę na rozwój obszarów wiejskich; zmniejszenie dotacji unijnych dla największych gospodarstw rolnych, a większe wsparcie dla małych i średnich gospodarstw; opracowanie specjalnych programów dotacji dla małych i średnich gospodarstw na podstawie m.in. dobrostanu zwierząt czy produkcji żywności ekologicznej; dotacje dla lokalnych producentów żywności.

Pierwsze trzy z punktów „piątki Kaczyńskiego” są zbieżne z propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Zatem, w praktyce spełnienie obietnic z „piątki Kaczyńskiego” będzie wiązało się z realizacja Wspólnej Polityki Rolnej całej UE po 2020 r.

Podczas konwencji w Kadzidle minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski – zapowiedział także wprowadzenia prawa dotyczącego oznaczenia niektórych produktów rolno-spożywczych.

– W przyszłym tygodniu podpiszę rozporządzenie, które wprowadzi znakowaniem polską białą-czerwona flagą ziemniaków. Wystąpimy też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa, które jest w sklepach – powiedział minister rolnictwa.

źródło:
Zobacz więcej