RAPORT

Kampania 2020

Mafia wywoziła z Polski rzadkie lekarstwa. CBA zatrzymało pięć osób

Agenci białostockiej delegatury CBA zatrzymali pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. – Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł zostały wyeksportowane z Polski – mówi w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

1,5 tys. faktur na ponad 41 mln zł. CBA zatrzymało dwie osoby

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne dwie osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy...

zobacz więcej

Jak informuje Brodowski, zatrzymań dokonano na terenie województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego. Pięć zatrzymanych osób było powiązanych z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki.

– Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono w toku śledztwa, w dalszym etapie trafiały do hurtowni leków, aby zostać wyeksportowane z Polski – mówi rzecznik.

Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych.

– Po zakończeniu czynności zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – dodaje rzecznik Biura.

Brodowski przypomina też, że to kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez delegaturę CBA w Białymstoku, a „dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudno dostępnych”. – Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą – mówi.

W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport leki, które znalazły się w wykazie produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło:
Zobacz więcej