Pożar Notre Dame okazją do ataku na Kościół i polski rząd. Politycy opozycji: Grabież rządów PiS

Pożar katedry Notre Dame gasiło kilkuset strażaków (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)

Paryska katedra Notre Dame stanęła w ogniu w poniedziałek przed godziną 19. Cały świat widział, jak dach i drewnianą konstrukcję świątyni – symbolu Francji i chrześcijaństwa – spowiły płomienie. Jednak to wydarzenie stało się okazją dla części polityków do ataku na Kościół i polski rząd. „Francja, choć pełna bólu, bez Notre Dame przetrwa, tak jak i Rzeczpospolita pełna bólu przetrwa z PiS” – napisał poseł PO-KO Piotr Misiło. „Choćby płonęły wszystkie katedry całej Francji, dla mnie dużo ważniejszy i bardziej porażający będzie przedstawiony przez rząd plan grabieży oszczędności emerytalnych Polaków” – napisał z kolei wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15 Stanisław Tyszka.

Prezydent o pożarze Notre Dame: Tragedia dla wierzących, katastrofa dla kultury

„W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla...

zobacz więcej

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu. Z ogniem przez wiele godzin walczyło kilkuset strażaków. We wtorek nad ranem pożar został ugaszony. Zapewniono, że wiele zabytków i relikwii udało się uratować. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę świątyni.

Pożar wybuchł ok. godziny 19. Zdarzenie relacjonowały media na całym świecie. Politycy z wielu krajów przesyłali Francuzom wyrazy współczucia i ubolewali nad zniszczeniem świątyni.

Jednak dla części polskich polityków pożar Notre Dame stał się okazją do krytyki Kościoła i rządu.

Wicemarszałek Sejmu i poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka napisał na Twitterze, że „Choćby płonęły wszystkie katedry całej Francji, dla mnie dużo ważniejszy i bardziej porażający będzie przedstawiony przez rząd plan grabieży oszczędności emerytalnych Polaków”. Tyszka usunął swój wpis.

Płonącą katedrę jako „znak” odebrał poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba. „Jeśli to znak. To może czas powiedzieć stop kościelnej pedofilii” – napisał i po chwili również usunął swój wpis.

Z kolei poseł PO-KO Piotr Misiło stwierdził, że „Francja, choć pełna bólu, bez Notre Dame przetrwa, tak jak i Rzeczpospolita pełna bólu przetrwa z PiS”. Były minister spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL Bartłomiej Sienkiewicz swój wpis skierował z kolei do „tropicieli metafizyki po pożarze Notre Dame”.

źródło:
Zobacz więcej