RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Francji: Odbudujemy katedrę Notre Dame

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że doszło do „prawdziwie potwornej tragedii” (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że doszło do „prawdziwie potwornej tragedii” (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia na dziedzińcu przed wciąż wówczas stojącą w płomieniach świątynią. – Odbudujemy katedrę Notre Dame – zapowiedział.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400...

zobacz więcej

– Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile – oświadczył prezydent Macron w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem. Jak podkreślił, jego słowa są „adresowane do ogółu Francuzów”.

Szef francuskiego państwa złożył też kondolencje katolikom całego świata w związku z tragedią, jaka dotknęła symbol wiary katolickiej we Francji. Zapowiadając, że katedra Notre Dame będzie odbudowana, prezydent Francji wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. – Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry – wezwał.

Słowa Macrona spotkały się z szybkim odzewem. Uważana za najbogatszą w kręgach francuskiego biznesu rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczyła 100 mln euro na restaurację zabytkowej świątyni.

W poniedziałek prezydent miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa w specjalnym orędziu do narodu. Ostatecznie jednak odwołał swe wystąpienie w związku z – jak stwierdził – „prawdziwie potworną tragedią”, jaka dotknęła symbol Francji, Paryża i francuskiego katolicyzmu.


źródło:

Zobacz więcej