„Echa Katynia”. Wręczono nagrody przeglądu filmowego IPN

Jedną ze statuetek otrzymał film „Katyń - ostatni świadek” Piotra Szkopiaka (fot. mat. pras.)

Filmy dokumentalne „Katyń – ostatni świadek”, „Ofiara pionków” oraz „Czaszka z Katynia” zostały nagrodzone statuetkami podczas jubileuszowego 10. przeglądu filmowego Instytutu Pamięci Narodowej „Echa Katynia”. Wszystkie dzieła stworzyli zagraniczni reżyserzy. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

„Alarm!”: Katyń frontem wojny o historię

Polska delegacja zginęła lecąc upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej. Na zlecenie rosyjskich władz katyński las staje się frontem wojny, której...

zobacz więcej

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek podkreślił, że wydarzenie ma duże znaczenie dla upamiętnienia i upowszechniania wiedzy o zbrodni katyńskiej. Wyjaśnił, że przez kilkadziesiąt lat komuniści i również niektóre państwa zachodnie rozpowszechniali kłamstwo na temat Katynia.

Statuetkę „Echa Katynia” otrzymał w tym roku m.in. brytyjski reżyser polskiego pochodzenia Piotr Szkopiak. Jego dokument „Katyń – ostatni świadek” próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci naocznego świadka zbrodni i rosyjskiego chłopa Iwana Kriwoziercewa. Jak wyjaśnił Szkopiak, w Katyniu zginął jego dziadek.

– Moja mama została wywieziona z Polski przez Sowietów i straciła ojca w Katyniu. Przez to pozostała w Wielkiej Brytanii po wojnie i zbudowała życie poza Polską – powiedział reżyser. Dodał, że jego film opowiada nie tylko o Katyniu i zamordowanych, ale również o ludziach, którym przez te wydarzenia życie zmieniło się na zawsze.Nagrodzony został też bułgarski reżyser Asen Władimirow za swój film „Ofiara Pionków”. Dokument opowiada historię bułgarskiego lekarza Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 roku dokonała ekshumacji zwłok polskich oficerów, wskazując, że oprawcami są Rosjanie. Po wojnie został skazany na karę śmierci. W zamian za anulowanie wyroku pod naciskiem władz komunistycznych zmienił zdanie i oskarżył Niemców.

Władimirow powiedział, że chce poszerzyć wiedzę o Katyniu w swoim kraju. – W Bułgarii wiedza o zbrodni katyńskiej jest dosyć ograniczona, można powiedzieć, że do kręgu intelektualistów. Dlatego głównym celem mojego filmu było pozbieranie i przekazanie wiedzy na temat tej największej tragedii XX wieku moim rodakom – wytłumaczył autor.

Oba filmy nakręcono w ubiegłym roku. Trzeci i ostatni „Czaszka z Katynia” powstał w 2006 roku. Jego reżyserką jest duńska reżyserka Anna Elisabeth Jessen. Autorka dokumentu skupiła się na historii duńskiego profesora, który w 1943 roku przemycił potajemnie czaszkę jednego z polskich oficerów do Kopenhagi. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów. Jessen zapowiedziała, że wkrótce w Polsce ma zostać opublikowana jej książka z 2008 roku o tym samym tytule. – Myślę, że film może pokazać polskiej widowni zachodnie spojrzenie na te wydarzenia – stwierdziła reżyserka.

Statuetki co roku są wręczane filmowcom, którzy swoją twórczością przyczynili się do popularyzacji historii zbrodni katyńskiej. Uroczysta gala w Teatrze Polskim była podsumowaniem całego pięciodniowego przeglądu filmowego. Pokazy nagrodzonych i pozostałych filmów odbyły się w całej Polsce w kilkudziesięciu miastach.

źródło:
Zobacz więcej