Francuskie kościoły celem ataków, także podpalaczy

W przeciągu kilku tygodni w płomieniach stanęły dwie największe świątynie katolickie w Paryżu (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)

Pożar, który strawił znaczną część katedry Notre Dame, nie jest odosobnionym przypadkiem. W ostatnich latach we Francji nasiliły się pożary kościołów, często były to podpalenia.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400...

zobacz więcej

17 marca pożar wybuchł w słynnym kościele Saint-Sulpice, drugiej pod względem wielkości, po katedrze Notre Dame, świątyni katolickiej w Paryżu. Wewnątrz znajdowały się wówczas cztery osoby, na szczęście nikt nie ucierpiał i ogień szybko opanowano.

Budowla została oddana do użytku w 1732 roku, po 140 latach budowy. Ucierpiała podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, jak i podczas oblężenia Paryża przez Prusaków w 1870 roku. W kościele pw. Świętego Sulpicjusza zostali ochrzczeni m.in. markiz de Sade czy poeta Charles Baudelaire, natomiast pisarz Victor Hugo wziął ślub z Adelą Foucher. Wciąż nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru.

Atak zwolenników aborcji?

W 2018 roku spłonął kościół pw. św. Jakuba w Grenoble. Oficjalną przyczyną pożaru było spięcie w instalacji elektrycznej, choć kilka dni wcześniej na murach pojawiły się napisy wykonane przez aktywistów proaborcyjnych. Do dewastacji doszło, po tym jak proboszcz zapowiedział zorganizowanie wyjazdu do Paryża na Marsz dla Życia.

W 2016 r. w stołecznym regionie Île-de-France w krótkim odstępie czasu podpalono dwie świątynie katolickie. W kościele pw. św. Ludwika w Fontainebleau spłonęły XIV-wieczny posąg Matki Boskiej i XII-wieczny ołtarz. Ukradziono także kilka cennych przedmiotów, a hostię rzucono na ziemię. Kilka kilometrów dalej nieznani sprawcy przewrócili krzyż i podpalili kościół. Na szczęście w tym przypadku straty były niewielkie.

Francuskie kościoły zmagają się nie tylko z podpaleniami i dewastacją. W zlaicyzowanym kraju świątynie są także przerabiane choćby na kluby nocne czy wręcz rozbierane. Zburzono choćby XIX-wieczną katedrę św. Jakuba w Abbeville, w miejscu której przewidziano parking. Przed rozpoczęciem prac nie zgłoszono się nawet do biskupa z prośbą o desakralizację świątyni, zaś w czasie prac dopuszczano się profanacji.

Podobny los spotkał choćby kościół św. Piotra w Gesté, którego historia sięgała XVI wieku. Został zburzony w 2013 roku na zlecenie burmistrza Jean-Pierre’a Legera oraz rady miasta.

źródło:
Zobacz więcej