Notre Dame – arcydzieło francuskiego gotyku, bezcenny zabytek

Katedrę Notre Dame budowano 182 lata. Gotycki zabytek stoi na wysepce Ile de la Cite na Sekwanie (fot. Shutterstock/Lukiyanova Natalia frenta)

Katedra Notre Dame de Paris jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Europy. Jest położona na wysepce Ile de la Cite na Sekwanie. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęconą Matce Bożej położono w 1163 r. w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III. W kościele przechowywano relikwie Męki Pańskiej.

Świadek katastrofy: Popiół z katedry Notre Dame leci na nasze głowy. Ludzie wokół mnie się modlą

– Przed płonącą świątynią stoi tłum modlących się ludzi. Są niezwykle przejęci, cały czas spadają na nas popioły z katedry Notre Dame. Strażacy...

zobacz więcej

Budowa olbrzymiego gotyckiego kościoła (130 m długości i 48 m szerokości) zajęła blisko 200 lat, zakończyła się w 1345 r. Za czasów Ludwika XIII wyposażono ją w słynne organy, które funkcjonowały do czasu pożaru.

W czasie rewolucji francuskiej w katedrze urządzono skład produktów spożywczych i wina obracając ją niemalże w ruinę. Wielu posagom odrąbano głowy, zniszczono oryginalną iglicę. Świątynię uratował Napoleon Bonaparte, który tu właśnie – zgodnie z dawną tradycją – koronował się w 1804 r. na cesarza Francuzów.

Dalsze prace renowacyjne – wciąż bardzo potrzebne – prowadzono w latach 1845-70. Wówczas to odbudowano iglicę, która spłonęła w pożarze 15 kwietnia 2019 r.

Podczas obu wojen światowych katedra nie doznała większego uszczerbku, choć przed zajęciem Paryża przez Niemców w 1940 r. usunięto ze świątyni słynną rozetę z 1220 r. przedstawiającą cnoty i grzechy. Obawiano się wandalizmu bądź rabunku ze strony okupanta.

1 grudnia 2018 r. w katedrze poświęcono kaplicę pod wezwaniem Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej.

W Notre Dame przechowywano bezcenne relikwie Męki Pańskiej: koronę cierniową, część krzyża, do którego przybito Chrystusa i gwóźdź użyty przy ukrzyżowaniu.

źródło:
Zobacz więcej