Przewodniczący episkopatu Francji: Zniszczeniu uległa część nas

Według strażaków, przyczyną pożaru było przypadkowe zaprószenie ognia (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że wraz z pożarem katedry Notre-Dame w Paryżu zniszczeniu uległa część nas. – Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie – powiedział duchowny.

Świadek katastrofy: Popiół z katedry Notre Dame leci na nasze głowy. Ludzie wokół mnie się modlą

– Przed płonącą świątynią stoi tłum modlących się ludzi. Są niezwykle przejęci, cały czas spadają na nas popioły z katedry Notre Dame. Strażacy...

zobacz więcej

Arcybiskup Reims zauważył, że świątynia ta jest dla wszystkich jego rodaków symbolem kraju oraz miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń.

– Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma (w Wielki Czwartek – red.). Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch – dodał arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort.

Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Według nich przyczyną było przypadkowe zaprószenie ognia w czasie trwających od dłuższego czasu prac budowlano-remontowych.

Na miejscu jest prezydent Francji Emmanuel Macron. Odwołano jego telewizyjne przemówienie do narodu, które miał wygłosić wieczorem.

źródło:
Zobacz więcej