Wdowa po czołowych bojownikach ISIS mieszka w Hamburgu. Organizuje eventy

Do zawartości pamięci telefonu dotarła arabska dziennikarka (fot. YT/Waleed Abbas)

Wdowa po dwóch czołowych bojownikach ISIS mieszka w Hamburgu i pracuje jako tłumaczka oraz organizatorka eventów. Historię Omaimy Abdi przedstawiła libańska dziennikarka, która dotarła do zawartości smartfona wdowy ISIS. Niemieckie władze wiedziały, że kobieta wyjechała do Syrii w czasie, gdy trwała tam wojna z Państwem Islamskim. Po powrocie nie przedstawiły jej żadnych zarzutów.

Brytyjska nastolatka skazana za islamski terroryzm. „Chciała zabijać”

Brytyjska nastolatka została skazana za przygotowywanie ataku terrorystycznego. Sąd uznał, że osiemnastoletnia dziewczyna chciała zaatakować...

zobacz więcej

Zwykle, jeśli już członkowie ISIS kontaktują się z dziennikarzami, mówią to, co chcą. Nie da się zweryfikować ich wypowiedzi. W tym przypadku zdjęcia z telefonu Abdi, a jest ich ponad 24 tys., stanowią obiektywny materiał dowodowy – tłumaczy Jenan Moussa, dziennikarka, która, jak twierdzi, dotarła do danych zapisanych w pamięci urządzenia.

Omaima Abdi urodziła się w Hamburgu w 1984 r., w Niemczech skończyła szkołę średnią, korzystała z programów socjalnych. W latach 2011-12 związała się z radykalnymi środowiskami islamskimi. Jako rozwódka z dzieckiem – urodzoną w 2007 r. Firdaus – wyszła za Nadera Hadrę.

Na telefonie Omaimy znalazły się zdjęcia męża, tortu weselnego, kalendarzyka, w którym kobieta narysowała w dniu ślubu dla Nadera serce, pierścionka, a nawet romantycznych przygotowań do nocy poślubnej.Nader Hadra, urodzony w 1980 r. w Darmstadt muzułmanin, jeszcze w Niemczech zaangażował się w działalność ekstremistyczną w ramach kampanii prowadzonej przez jednego z radykalnych imamów. W pewnym momencie – już po ślubie z Omaimą – wyjechał do Syrii i przyłączył się do ISIS.

Po urodzeniu trzeciego dziecka kobieta zdecydowała się dołączyć do męża. Podróż lotniczą z Niemiec do Turcji dokumentują zdjęcia z lotniska, samolotu i dane z aplikacji przewoźnika. Z Turcji rodzina dotarła na północne tereny Syrii, kontrolowane wtedy przez Państwo Islamskie.

Na miejscu Omaima sfotografowała m. in. dzieci na placu zabaw, Firdaus chodzącą do szkoły, widok z okna. Uwagę zwracają zdjęcia dzieci z bronią palną i najstarszej córki, która krótko po przyjeździe chodziła w hidżabie (chuście zakrywającej włosy i szyję, ale odsłaniającej twarz), potem już w nikabie (przez który widać tylko oczy).

Nader pozował do zdjęć z kałasznikowem i ręczną wyrzutnią rakiet. Później wyjechał na front i przestał odpowiadać na SMS-y: „marzyłam o tobie”, „tak za tobą tęsknię, inszallah wrócisz szybko, potrzebuję cię tutaj”.

Mąż Omaimy w tym momencie już nie żył, zginął na froncie. Państwo Islamskie wypłaciło wdowie 1310 dolarów amerykańskich i wydało dokument potwierdzający, że jest żoną męczennika. Nawet to jest udokumentowane zdjęciami.

Newrozowe ognie oznajmiły koniec Państwa Islamskiego

Zgodnie z irańskim mitem dawno, dawno temu światem rządził zły król Zahhak, z którego ramion wyrastały dwa czarne węże. Ciągle głodne, codziennie...

zobacz więcej

Kobieta szybko wyszła za mąż po raz trzeci, za Dennisa Cusperta, przyjaciela Nadera Hadry, prominentnego bojownika Państwa Islamskiego, znanego również jako Deso Dogg. Jak tłumaczy autorka reportażu, Deso Dogg to jeden z najgroźniejszych niemieckich dowódców ISIS. Przed konwersją na islam był znanym raperem.

Kolejne zdjęcia dokumentują rodzinną sielankę, jednak pod koniec 2015 r. Omaima zdecydowała się opuścić Syrię. Jej trzeci mąż zginął w walce na początku 2018 r.

Bohaterka materiału nie chciała rozmawiać z dziennikarką. Jej córka, Firdaus – ta sama, którą widać na zdjęciach z Syrii – zapewniła reporterkę, że wyjeżdżała tylko na wakacje do Tunezji i Turcji, a w Syrii nigdy nie była.

W reakcji na publikację materiału hamburska policja poinformowała na Twitterze, że „już zna sprawę”. Na pytanie internautki, dlaczego w takim razie Abdi nie jest zatrzymana, mundurowi nie odpowiedzieli.

Nad sprawą pracuje również policja w Bawarii.

źródło:
Zobacz więcej