RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400 strażaków. We wtorek nad ranem pożar został ugaszony. Zapewniono, że wiele zabytków i relikwii udało się uratować. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę świątyni.

Przed godz. 19 nad jedną z wież katedry pojawił się ogromny słup dymu, poruszany przez bardzo silny wiatr, a następnie pokazały się jęzory ognia. Żywiołu nie udaje się okiełznać. Ogień coraz bardziej się rozprzestrzenia, szczególnie w pobliżu iglicy, która znajdowała się po wschodniej stronie świątyni. Sama iglica, objęta płomieniami, runęła; po niej zawalił się dach.

Kamień węgielny pod istniejącą dziś katedrę położył w 1163 roku papież Aleksander III. Podczas rewolucji francuskiej świątynia uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat. Na mocy ustawy z 1905 roku ta najważniejsza świątynia Francji jest własnością państwa, które odpowiada także za jej utrzymanie materialne i prowadzone prace remontowe. Trwała kosztująca 6 mln euro renowacja iglicy, która miała być ukończona w 2022 roku.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:05 16.04.2019
100 mln euro na odbudowę katedry przekaże francuski koncern energetyczny Total. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal - 200 mln. Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała zorganizowanie w stolicy Francji „międzynarodowej konferencji darczyńców” i zapowiedziała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro.

Przewodnicząca rady regionu paryskiego Valerie Pecresse ogłosiła, że region uruchomi 10 mln euro z puli „pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach” rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame.

Jeszcze w nocy, gdy strażacy wciąż gasili pożar, rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczy 100 mln euro na odbudowę Notre Dame. Następnego dnia rodzina francuskich miliarderów Arnault poinformowała, że przekaże datek w wysokości 200 mln euro.

Zadeklarowana tylko przez powyższe podmioty łączna kwota przekracza 650 mln euro i jest trzykrotnie większa od szacowanych dwa lata temu kosztów najniezbędniejszych remontów paryskiej katedry, jednak zapowiedzi wsparcia spływają też z zagranicy.

UNESCO oprócz wsparcia finansowego zaproponowało ekspertyzę techniczną i nadzorowanie międzynarodowej operacji solidarności. Prywatna amerykańska organizacja Heritage Foundation uruchomiła „zbiórkę narodową” na odbudowę. 10 tys. euro na odbudowę przeznaczył samorząd Segedynu. Paryż 140 lat temu pośpieszył z pomocą temu węgierskiemu miastu, zniszczonemu przez wielką powódź.
21:01 16.04.2019
650 mln euro (2,8 mld zł) – to suma deklaracji wpłat na odbudowę zniszczonej katedry.
20:45 16.04.2019
Weneckie pałace Ca Farsetti i Ca Loredan nad Canal Grande, stanowiące siedziby władz miejskich oraz gmach teatru La Fenice, który dwa razy (w 1836 i w 1996 r.) został zniszczony przez płomienie, zostały na znak solidarności z Francją oświetlone w barwach narodowych tego kraju.

– My, wszyscy wenecjanie chcemy, aby do Francji dotarły nasze myśli i nasze wsparcie. Wenecja jest siostrą Paryża dzisiaj i na zawsze – podkreślili przewodnicząca rady miasta Ermelinda Damiano i szef La Fenice Fortunato Ortombina.
20:32 16.04.2019
Premier Węgier Viktor Orbán w imieniu Węgrów wyraził we wtorek współczucie z powodu pożaru katedry Notre Dame prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i przewodniczącemu episkopatu Francji bp. Ericowi de Moulins-Beaufort - podał rzecznik Orbana Bertalan Havasi.

W liście do Macrona i de Moulins-Beauforta Orbán zaznaczył, że Notre Dame jest symbolem dla każdego chrześcijanina i stanowi „wspólne schronienie naszej wiary”. "Jesteśmy winni wdzięczność i uznanie paryskim strażakom za ich bohaterską walkę, dzięki której udało się powstrzymać szalejące płomienie, ratując jeden z symboli europejskiego chrześcijaństwa od całkowitego zniszczenia” – napisał Orbán.

Kilka węgierskich miast, w tym Budapeszt, zadeklarowało pomoc na odbudowanie paryskiego zabytku.
20:28 16.04.2019
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat.
18:59 16.04.2019
Prezydent USA Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem. Donald Trump wyraził ubolewanie w związku z pożarem katedry Notre Dame i zaoferował pomoc przy jej odbudowie.
18:49 16.04.2019
Zabytkowe kościoły archidiecezji warszawskiej posiadają odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe – poinformował ks. Sławomir Nowakowski, dyrektor ds. administracji i budowy kościołów w archidiecezji warszawskiej. Ks. Nowakowski wyjaśnił, że takie są wymogi konserwatora zabytków a ponadto podczas wizytacji parafii przez biskupa zawsze sprawdzane są protokoły z kontroli przeprowadzanych co pięć lat przez straż pożarną

Z kolei wszystkie kościoły drewniane mają instalację przeciwpożarową podłączoną bezpośrednio monitoringu straży pożarnej. Instalacja elektryczna drewnianych świątyń jest sprawdzana co roku, ponieważ są one szczególnie narażone na pożary.
18:39 16.04.2019
Ksiądz Stanisław Jurczuk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej wyraził zdziwienie, że tak ważny obiekt nie został właściwie zabezpieczony.

Kapłan wskazał, że jako szef KSNAW sam prowadzi dziewięć placówek (domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej) i wie jakie straż stawia wymagania przeciwpożarowe w tych względnie niewielkich placówkach. Dlatego nie może zrozumieć, że takie dzieło nie było zabezpieczone, że reakcja różnych służb nie sprawiła, że pożar natychmiast ugaszono.

Ks. Jurczuk podkreślił, że przy dzisiejszej technice jest to niezrozumiałe. Dodał, że jeszcze za mało wiemy, ale jak zaznaczył „ma złe myśli, były jakieś niewłaściwe działania”.
18:31 16.04.2019
10 do 12 lat może zająć odbudowa Notre Dame – ocenia protojerej Leonid Kalinin, który stoi na czele rady eksperckiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ds. sztuki i architektury.

W latach 90. Kalinin kierował grupą koordynacyjną zrzeszającą specjalistów zajmujących się odbudową Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Sobór ten – obecnie główna świątynia prawosławna Rosji – został w latach 30. wysadzony w powietrze przez Sowietów. W latach 90. zapadła decyzja o jego odbudowie, konsekrowano go w 2000 roku.
18:24 16.04.2019
Ambasada Francji w Moskwie wyraziła wdzięczność mieszkańcom rosyjskiej stolicy za wyrazy współczucia po pożarze katedry Notre Dame, poprosiła jednak, aby nie pozostawiać pod siedzibą poselstwa gotówki.

Zapowiedziano uruchomienie specjalnego konta, na które można przelać datki na odbudowę katedry. Ambasada udostępniła już księgę kondolencyjną, w której wszyscy chętni mogą przekazać wyrazy wsparcia.

Mieszkańcy Moskwy już w nocy składać kwiaty przed wejściem do ambasady Francji. W Petersburgu na Pałacu Zimowym, gdzie mieszczą się zbiory Ermitażu - jednego z najważniejszych muzeów świata - flagę opuszczono do połowy masztu.
16:50 16.04.2019
W środę (17 kwietnia) o godz. 18.50, 48 godzin po wybuchu pożar w katedrze Notre Dame, rozdzwonią się dzwony w kościołach katedralnych Francji.

Już we wtorek rano na znak solidarności z paryską katedrą rozległy się dźwięki dzwonu burdonowego katedry w Strasburgu, drugiej z francuskich katedr po Notre Dame de Paris. Strasburski dzwon burdonowy, o wadze 8,5 ton, odlany w 1427 roku, odzywa się jedynie z okazji największych momentów w życiu światowego Kościoła - podkreślił abp Strasburga Luc Ravel.

– W południe we wtorek rozdzwoniły się też na pięć minut na znak solidarności z paryską katedrą dzwony 17 katedr w Europie – poinformował zastępca mera Strasburga Alain Fontanel. Partnerskie katedry strasburskiej znajdują się m.in. w Bazylei, Ratyzbonie i Akwizgranie.
16:16 16.04.2019
Bułgaria wyśle konserwatorów i malarzy, by pomogli w odbudowie Notre Dame –zapowiedział premier tego kraju Bojko Borisow. – Bułgarska szkoła konserwatorów jest znana i ceniona. Są też bardzo dobrzy bułgarscy malarze ikon. Ich praca będzie wkładem Bułgarii w odbudowę katedry - podkreślił premier. Zapewnił też, że Sofia jest gotowa wesprzeć finansowo proces odbudowania paryskiej katedry.

Już w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy jeszcze szalał pożar, Borisow wyraził ubolewanie z powodu ogromnych zniszczeń. – Jest przerażające patrzeć jak osiem wieków historii znika na naszych oczach – powiedział wówczas. Ubolewanie z powodu zniszczeń w katedrze wyraził również prezydent Bułgarii Rumen Radew, który wyraził przekonanie, że Notre Dame zostanie odbudowana. – Jestem przekonany, że francuski naród siłą wiary przezwycięży ból i ten symbol wiary, epoki i kultury, symbol Europy, który przetrwał wieki, nie zginie – mówił.
16:05 16.04.2019
Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z pożaru zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział minister kultury Francji Franck Riester. Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Jak powiedział, obrazy „prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane”.

Riester podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry „prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń”, zaś eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.
15:15 16.04.2019
– Jest okazja do wielkiej solidarności dlatego, że nasza kultura europejska wyrasta z chrześcijaństwa. I nawet jeśli ktoś sam nie jest chrześcijaninem, zdaje sobie sprawę z tego, jak chrześcijaństwo jest wrośnięte – powiedział ks. Franciszek Longchamps de Berier. Kapłan dodał, że dla osób wierzących widok płonącej katedry w Wielkim Tygodniu mógł być symboliczny.

– Przecież w skarbcu katedry przechowywane są różne, bardzo cenne rzeczy, relikwie korony cierniowej. Związanie tej katedry z koroną cierniową w Wielkim Tygodniu ma duże znaczenie symboliczne z pewnością i każe się zastanowić nad sobą. Bardzo przejmująco wyglądały grupy ludzi modlących się, czy klęczących, na których spadał popiół z tej płonącej katedry – wskazał ks. Longchamps de Berier
13:52 16.04.2019
Kardynał Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, zaoferował pomoc watykańskich ekspertów w rekonstrukcji i renowacji katedry Notre Dame. – Chyba najlepiej pomożemy, oferując konkretną pomoc techniczną. Posiadamy w Muzeach Watykańskich fachowców znanych w całym świecie z najwyższej jakości swojej pracy – mówił.
13:42 16.04.2019
– Wszyscy możemy powiedzieć, że to jest nasza katedra, nasza w sensie wszystkich Europejczyków i wszystkich chrześcijan – powiedział o paryskiej katedrze Notre Dame wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zadeklarował pomoc polskich specjalistów i konserwatorów w jej odbudowie.
13:39 16.04.2019
13:26 16.04.2019
Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu – zapowiedział dyrektor wykonawczy firmy Patrick Pouyanne.
13:25 16.04.2019
Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro – ocenił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego.
13:10 16.04.2019
Dzieła ocalałe z katedry Notre Dame trafią do Luwru – poinformował Franck Reister, minister kultury Francji.
12:59 16.04.2019
Na znak głębokiego smutku z powodu szkód, jakie spowodował pożar katedry Notre Dame w Paryżu, o godz. 12.00 odezwały się dzwony wielu katedr i bazylik w Europie.

W sposób szczególnie bolesny przeżywają to wydarzenie Austriacy, bowiem dokładnie przed 74 laty, 11 kwietnia 1945, pożar strawił znaczne części wiedeńskiej katedry św. Szczepana. Największy dzwon katedry „Pummerin” odzywa się tylko z okazji największych wydarzeń. – Dzwon uderzy dziś w południe – zapowiedział mediom wikariusz generalny archidiecezji wiedeńskiej, ks. kanonik Nikolaus Krasa.
12:53 16.04.2019
Królowa Elżbieta II w przesłaniu do prezydenta Francji Emmanuela Macrona podkreśliła, że jest głęboko zasmucona pożarem katedry Notre Dame i że w modlitwie łączy się z całą Francją – poinformował pałac Buckingham.

„Książę Filip i ja jesteśmy głęboko zasmuceni, widząc ogień, który ogarnął katedrę Notre Dame” – napisała monarchini i wyraziła podziw dla personelu służb ratowniczych, który ryzykował życiem, starając się ratować katedrę.
12:33 16.04.2019
Paryska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry. Pożar Notre Dame będzie traktowany jako wypadek, nie podpalenie. Według śledczych nie ma dowodów na to, by ktoś zaprószył ogień.

– Obecnie przychylamy się do teorii o przypadkowym zaprószeniu ognia – oświadczył szef paryskiej prokuratury Remy Heitz.

Jak dodał, 50 osób uczestniczy w dochodzeniu, które w jego ocenie będzie długie i skomplikowane.
11:50 16.04.2019
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek powiedział, że odbudowa katedry Notre Dame to ogromne wyzwanie, które potrwa przez kolejne dziesięciolecia. – Widzimy dziś wspaniałą okaleczoną budowlę i nawet jeżeli ją odbudujemy, a musimy to zrobić, to już nigdy nie będzie przemawiała do nas tym, czym przemawiała do tej pory – powiedział.

Wyjaśniał, że rekonstrukcja katedry będzie niezwykle trudna, ze względu na jej unikalne, gotyckie elementy.
11:40 16.04.2019
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego prezydenta Francji Emmanuela Macrona została zawieszona w związku z poniedziałkowym pożarem katedry Notre Dame w Paryżu – poinformowała Nathalie Loiseau, która stoi na czele tej kampanii.
11:39 16.04.2019
Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame, ale zachowała się; uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11:27 16.04.2019
10:12 16.04.2019
Arcybiskup Berlina Heiner Koch z przerażeniem przyjął wiadomość o pożarze paryskiej katedry Notre Dame. „Katedra w płomieniach. Te obrazy wstrząsnęły mną do głębi, bolą, nie mogę uwierzyć” – napisał w specjalnym oświadczeniu abp Koch.

„To bolesne dla wszystkich paryżan. Dla tych wszystkich, którzy w swojej katedrze zamierzali uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego, fakt, że symbol stolicy Francji niszczą płomienie, jest druzgocącym szokiem” – dodał.
10:02 16.04.2019
Paryska straż pożarna: Ogień w katedrze Notre Dame został całkowicie ugaszony.
09:58 16.04.2019
Wraz z pożarem, który strawił słynną katedrę Notre Dame, Paryż stracił kawałek swojej duszy – ocenia we wtorek „Washington Post”. „Financial Times” pisze zaś o „kulturowej katastrofie z niewieloma precedensami w czasie pokoju”.
09:57 16.04.2019
Po pożarze katedry Notre Dame papież zapewnił Francję, francuskich katolików i paryżan o swoich modlitwach. Poinformował o tym w krótkiej nocie dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti
09:44 16.04.2019
„Chciałbym przekazać słowa pocieszenia i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, zniszczonego w 90 proc. i spalonego, a potem odbudowanego. Wy także odbudujecie waszą katedrę!” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
09:43 16.04.2019
Rodziny Arnault i Pinault, dwie największe francuskie fortuny, stojące na czele wiodących grup produktów luksusowych na świecie, ogłosiły, że przekażą odpowiednio 200 i 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu.
09:42 16.04.2019
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame. Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu. – Moje serce krwawi, tak jak serce nas wszystkich. Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę – powiedział szef europarlamentu. Dodał, że niektórzy deputowani sugerowali rozpoczęcie zbiórki pieniędzy już dziś.
09:41 16.04.2019
Region paryski uruchomi 10 mln euro z „puli pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach” rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame, spustoszonej w poniedziałek przez ogromny pożar – ogłosiła przewodnicząca rady regionu Valerie Pecresse.

– Ta odbudowa, która oczywiście będzie bardzo kosztowna, zmobilizuje cały kraj, najlepszych architektów, najlepszych rzemieślników we Francji, a być może na świecie – powiedziała Pecresse w Radiu Classique.
09:19 16.04.2019
08:47 16.04.2019
– Niebezpieczeństwo zostało zażegnane, pozostaje kwestia tego, jak konstrukcja wytrzyma bardzo poważny pożar, który miał miejsce tej nocy – podkreślił wiceszef francuskiego MSW Laurent Nunez. Poinformował, że rano odbędzie się spotkanie „z ekspertami i architektami, żeby spróbować ustalić, czy struktura jest stabilna i czy strażacy mogą wejść do środka, aby kontynuować swoją misję”.
08:23 16.04.2019
Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście skierowanym na ręce arcybiskupa metropolity Paryża Michela Aupetita.
08:18 16.04.2019
08:17 16.04.2019
W paryskiej katedrze Notre Dame znajdują się polonika. 1 grudnia 2018 r. powstała tam polska kaplica. W skarbcu katedralnym jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Natomiast dziedziniec przed świątynią nosi imię Jana Pawła II.
08:16 16.04.2019
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska zaangażuje się w odbudowę katedry Notre Dame. – Będą różne możliwości włączenia się w pomoc – powiedziała wicepremier Beata Szydło.
08:01 16.04.2019
Niektórzy klękali, niektórzy składali ręce, by cicho wznosić modlitwy, inni śpiewali ze wzrokiem utkwionym w niebo, które zmieniało kolor z niebieskiego na żółty i pomarańczowy – tak agencja AP opisuje we wtorek rano reakcję ludzi na pożar katedry Notre Dame.
07:45 16.04.2019
„Pożar Notre Dame historyczną tragedią dla Francji i ludzkości” – powtarzały francuskie stacje radiowe i telewizyjne. Prezydent Emmanuel Macron, który szybko zjawił się na miejscu katastrofy, zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana.

„Smutek i solidarność” – to tytuł na stronie internetowej dziennika „Le Monde”. O „Nocy łez i modlitwy” – pisze z kolei dziennik „Le Figaro”. Lewicowa gazeta „Liberation” wybija: „Nasz Dramat”. „Le Parisien” – „Najświętszą Pannę Łez”. „Nasza Historia w popiołach” – zauważyła redakcja „L'Est Republicain”.
07:43 16.04.2019
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zadeklarował, że Polska jest gotowa pomóc Francji w odbudowie katedry Notre Dame. – Jesteśmy gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków. To oczywista rzecz, którą możemy zrobić – mówił Gliński.
07:38 16.04.2019
Pożar w katedrze Notre Dame został opanowany, ale nie jest jeszcze ugaszony. Poinformował o tym wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. Dodał, że przyczyna wybuchu ognia nie jest nadal znana, trwa śledztwo w tej sprawie.
06:28 16.04.2019
„Notre Dame jest jednym z największym światowych skarbów. Myślami jesteśmy z Francuzami” – napisał na Twitterze były prezydent USA Barack Obama.
06:21 16.04.2019
„Moje myśli są z Francuzami i służbami ratunkowymi, które walczą ze straszliwym pożarem katedry Notre Dame” – napisała na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
05:01 16.04.2019
Pożar, który wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek przed godzina 4 nad ranem – podał dziennik „Le Figaro”, powołując się na źródła w straży pożarnej. Choć nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu na wypadek gdyby ponownie się pojawił.
04:01 16.04.2019
03:11 16.04.2019
Odbudowa paryskiej Notre Dame potrwa dziesięciolecia – oświadczył dyrektor Fundacji Dzieł Notre Dame ze Strasbourga Eric Fischer. W rozmowie z agencją AFP wskazał, że Francja ma bogate doświadczenie w obszarze renowacji zabytków.
02:20 16.04.2019
Rektor katedry zapewnił, że skarbiec świątyni nie uległ pożarowi.
01:29 16.04.2019
Jak informuje agencja AFP, francuski miliarder Francois-Henri Pinault postanowił wraz z rodziną przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. Pinault jest dyrektorem spółki inwestycyjnej Artemis oraz spółki Kering, do której należą luksusowe marki perfum, odzieży i galanterii.
01:20 16.04.2019
W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z wnętrza świątyni.
01:18 16.04.2019
Prezydent Włoch Sergio Mattarella zapewnił przywódcę Francji Emmanuela Macrona o bliskości, przyjaźni i solidarności z narodem francuskim w związku z pożarem katedry Notre Dame w Paryżu. Pałac Prezydencki w Rzymie opublikował treść przesłania szefa państwa.

W przesłaniu wystosowanym w nocy z poniedziałku na wtorek Mattarella napisał do Macrona: „Śledzę z niepokojem wiadomości o pożarze niszczącym w tych godzinach katedrę Notre Dame, historyczny skarb, który przez wieki strzegł nadzwyczajne dziedzictwo artystyczne o olbrzymim znaczeniu dla Francji, dla Europy i dla kultury świata”.

„W tych dramatycznych godzinach całe Włochy obejmują w uścisku naród francuski ze szczerą przyjaźnią i najgłębszym bólem. Nasze myśli kierujemy ku tym, którzy na wszystkich szczeblach działają na rzecz tego, by ugasić płomienie i zachować w możliwym stopniu ten nadzwyczajny symbol Paryża” – dodał prezydent Mattarella. Zapewnił Macrona o solidarności ze strony wszystkich Włochów.
01:09 16.04.2019
W trakcie pożaru paryskiej katedry, arcybiskup Paryża Michel Aupetit modlił się wspólnie z młodzieżą, zgromadzoną przy fontannie św. Michała Archanioła, patrona stolicy Francji. Miejsce to znajduje się kilkaset metrów od katedry Notre Dame, na przeciwległym brzegu Sekwany.

„Drodzy Przyjaciele, w porze, w której do Was piszę wydaje się, że wieże fasady Notre Dame zostały ocalone. Cała diecezja zebrała się na modlitwie, a ja dołączyłem do młodych ludzi, którzy modlili się w pobliżu Fontanny św. Michała. Pozostańmy zjednoczeni, bardziej, niż kiedykolwiek, w Nadziei” – napisał hierarcha na Twitterze.
00:55 16.04.2019
Korona Cierniowa jest najważniejszą relikwią przechowywaną w katerze Notre Dame. Na szczęście została uratowana przed pożarem.
00:54 16.04.2019
Według wstępnych ustaleń strażaków do pożaru doszło w wyniku prac remontowych. Ich zdaniem ogień nie został celowo podłożony.
00:53 16.04.2019
Francuscy strażacy są świetnie wyszkoleni i dysponują najlepszym sprzętem. Robią wszystko, co w ludzkiej mocy. Akcja, którą obserwujemy, jest modelowa – ocenił były strażak, oficer Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, brygadier w st.sp. Leszek Tanaś.
00:44 16.04.2019
Przedstawiciel władz miasta potwierdził, że uratowano Koronę Cierniową i wiele cennych zabytków, ale niektóre duże obrazy uległy zniszczeniu.
00:43 16.04.2019
„Serce w popiele” – taki tytuł zamieścił na pierwszej stronie wtorkowego wydania katolicki dziennik „La Croix”.
00:36 16.04.2019
Francuska prokuratura ogłosiła, że wszczęła śledztwo ws. „przypadkowego zniszczenia poprzez pożar”.
00:29 16.04.2019
00:22 16.04.2019
Na nagraniach z kamer nie widać już płomieni wydostających się z wnętrza katedry.
00:12 16.04.2019
W polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame znajdowały się m.in. relikwie św. Jana Pawła II.
00:09 16.04.2019
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków - podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków Jean-Claude'a Gallet po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono.
00:07 16.04.2019
„Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń (...) wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, które próbuje się w ogniu” – takie słowa padły podczas poniedziałkowych nieszporów w katedrze Notre Dame.

23:55 15.04.2019
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że Notre Dame zostanie odbudowana, bo tego oczekują Francuzi i kraj na to zasługuje z racji swojej historii. Dodał, że Francja pozostaje w wielkim smutku i modlitwie.
23:47 15.04.2019
Nowojorczycy są z wami, mieszkańcami Paryża. Jednoczymy się z wami w żalu w związku z niosącym zniszczenie pożarem. Ten Wielki Tydzień uczy nas, że – podobnie jak w przypadku Jezusa – śmierć przynosi życie. Wierzymy, że dzisiejsze umieranie będzie ze sobą niosło podniesienie się – powiedział arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan po wybuchu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu.
23:44 15.04.2019
Francuzi śpiewają i modlą się.
23:43 15.04.2019
Francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego ogłosiła, że we wtorek rano uruchomi zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry.
23:40 15.04.2019
Wspólnie odbudujemy katedrę Notre Dame – ogłosił prezydent Emmanuel Macron. – Uruchomimy międzynarodową kampanię fundraisingową na rzecz katedry – dodał.
23:37 15.04.2019
23:32 15.04.2019
„Nasza Dama Paryża jest Naszą Damą całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś paryżanami – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
23:29 15.04.2019
„Płonie Katedra Notre Dame, jeden z symboli chrześcijańskiej Europy. Porażające...” – napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło.
23:25 15.04.2019
„Serce płonie na widok płonącej katedry w Notre Dame. A w niej kaplica polska z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej” – napisał na Twitterze bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy tarnowski.
23:22 15.04.2019
Katedra Notre Dame to synteza katolickiej historii i duchowości. Symbolizuje Ciało Chrystusa, symbolizuje krzyż, co ukazuje jej kształt. Przetrwała bardzo wiele: wojny, rewolucję, przemiany społeczne. Dlatego dzisiejszy widok jest tym bardziej wstrząsający – mówił abp Robert Barron z Los Angeles, komentując pożar paryskiej katedry.
23:20 15.04.2019
23:18 15.04.2019
– Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy! – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz w specjalnym oświadczeniu, wydanym w związku z pożarem paryskiej katedry Notre Dame. – Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego – wskazał.

– Polska była zawsze bliska Francji, a Francja Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników. Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona. Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie – podkreślił.
23:15 15.04.2019
Alarm pożarowy włączył się o godz. 18.30 – poinformował Andre Finot, szef komunikacji katedry Notre-Dame.
23:11 15.04.2019
Podczas akcji gaśniczej poważnie ranny został jeden ze strażaków – podała agencja Reutera.
23:10 15.04.2019
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził solidarność z narodem francuskim w związku z pożarem katedry Notre Dame. „Jaki smutny, przerażający widok!” – napisał. Zaznaczył, że trawiona płomieniami katedra Notre Dame jest własnością całej ludzkości. „Była źródłem inspiracji dla tylu pisarzy, malarzy i filozofów. Nawiedzało ją tylu ludzi przybywających tu zewsząd” – wskazał. Dodał, że „śledzi minuta po minucie rozwój pożaru, którego ofiarą padła katedra Notre Dame”.
23:06 15.04.2019
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że Polska planowała wsparcie finansowe kolejnej kaplicy w katedrze Notre Dame. Wicepremier napisał na Twitterze, że sześć miesięcy temu miał bardzo smutną rozmowę z proboszczem katedry Notre Dame. Dotyczyła ona braku środków na remonty. „1 grudnia 2018 otworzyliśmy w świątyni polską kaplicę z pięknym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Planowaliśmy wsparcie finansowe kolejnej...” – napisał.
23:05 15.04.2019
W ramach solidarności z płonącą katedrą w paryskich kościołach biją dzwony.
23:01 15.04.2019
Rzecznik straży pożarnej przekazał, że obie wieże Notre Dame są uratowane. Agencja Reutera powołując się na funkcjonariusza podała, że sama konstrukcja budowli również została zabezpieczona przed „totalnym zniszczeniem”.
22:59 15.04.2019
„Katedra Notre Dame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii. To tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, które stracimy bezpowrotnie. Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją…” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
22:53 15.04.2019
Korona Cierniowa Jezusa Chrystusa przechowywana w podziemiach Notre Dame została ocalona – poinformował proboszcz kościoła św. Pawła w Paryżu.
22:50 15.04.2019
Paryska straż pożarna twierdzi, że „może nie być w stanie uratować Notre Dame” – podaje telewizja France 24.
22:49 15.04.2019
Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: „To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko”. Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała katedrę „symbolem europejskiej kultury”.
22:48 15.04.2019
„W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich” – napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.
22:47 15.04.2019
„Straszny pożar objął Katedrę Notre-Dame” – napisała na Twitterze Anne Hidalgo, mer Paryża. Wezwała mieszkańców, by respektowali polecenia służb porządkowych, które koordynują akcję gaśniczą.
22:46 15.04.2019
– Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Dużo myślę o diecezji paryskiej. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch – stwierdził abp Eric de Moulins-Beaufort, nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji. Duchowny dodał, że dziś po południu przechodził przed tą świątynią.
22:45 15.04.2019
Macron napisał na Twitterze: „Jest mi tak smutno widzieć, jak pali się cząstka każdego z nas. Notre-Dame strawiona przez płomienie. Cierpi cały naród”. Przedstawiciel Pałacu Elizejskiego poinformował, że prezydent jedzie na miejsce. Wcześniej odwołano przemówienie Macrona do narodu, które miał wygłosić wieczorem.
22:44 15.04.2019
Na wyspę Ile de la Cite, gdzie mieści się katedra, przybył prezydent Francji Emmanuel Macron razem z premierem Edouardem Philippe'em. Z powodu pożaru odwołano emisję przemówienia Macrona do narodu, planowaną na wieczór. Prezydent miał się odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest „żółtych kamizelek”.
22:44 15.04.2019
Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.
22:43 15.04.2019
Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame „kolosalne szkody”. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry, płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.
22:42 15.04.2019
W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną, żeby ją uszczelnić. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.
Zobacz więcej