Dęby Pamięci dla funkcjonariuszy Straży Więziennej poległych w Katyniu

Każdy Dąb Pamięci jest dedykowany jednej z ofiar katyńskiej zbrodni (fot. IPN)

Funkcjonariusze Służby Więziennej posadzili w Łupkowie (Podkarpackie) trzy Dęby Pamięci. Mają upamiętnić ich kolegów z przedwojennej Straży Więziennej, którzy zginęli w Katyniu.

W Warszawie odsłonięto tabliczki z imionami Dębów Niepodległości

Przy siedzibie Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odsłonięto tabliczki z imionami Dębów Niepodległości, posadzonych tam w...

zobacz więcej

– Uczestnicząc w programie „Katyń... ocalić od zapomnienia”, chcemy zachować pamięć i złożyć hołd bohaterom zbrodni katyńskiej. Reprezentując przeróżne zawody: wojskowi wszelkich formacji, policjanci, funkcjonariusze Straży Więziennej i Straży Granicznej, nauczyciele, lekarze, farmaceuci, pracownicy bankowi, urzędnicy państwowi i samorządowi, kapelani spośród duchownych, pracowali dla swojej małej ojczyzny, a płacąc najdroższą cenę krwi w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni, stali się bohaterami niepodległej ojczyzny – przypomniała rzeczniczka Zakładu Karnego w Łupkowie kpt. Katarzyna Bolek.

Dęby, które posadzono w Łupkowie, mają upamiętnić trzech funkcjonariuszy Straży Więziennej – ofiar zbrodni katyńskiej. Jeden z nich służył do 1939 r. w Więzieniu Śledczo-Karnym w Sanoku, a dwóch w Więzieniu Karnym w Drohobyczu (obecnie na terenie Ukrainy).

Rzeczniczka ZK w Łupkowie przypomniała, że w programie sadzenia dębów uczestniczy już ponad trzy tysiące różnych instytucji nie tylko z Polski, ale też zza granicy, w tym m.in.: szkoły, ośrodki opiekuńcze i edukacyjne, komendy policji i placówki straży granicznej, urzędy państwowe, powiatowe, gminne, parafie, szpitale, kluby sportowe, drużyny harcerskie, stowarzyszenia kombatantów, organizacje pozarządowe.

Dotychczas zasadzono już prawie 5 tys. Dębów Pamięci, a docelowo ma być ich zasadzonych w przestrzeni publicznej 22 tys. Każdy Dąb Pamięci jest dedykowany jednej z ofiar katyńskiej zbrodni. Honorowy patronat nad programem objął prezydent Andrzej Duda.

źródło:

Zobacz więcej