RAPORT

Kampania 2020

Przetarg na tramwaje dla Warszawy: jest ponowne rozstrzygnięcie

Wartość przetargu na 213 pojazdów sięga blisko 2 mld złotych (fot. arch. PAP/aweł Supernak)

Firma Hyundai Rotem Company ponownie wygrała przetarg na dostawę do 213 nowych tramwajów dla Warszawy. Polski konkurent Hyundaia, Pesa, odwołał się od poprzedniego, korzystnego dla Koreańczyków rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej.

Właściciel Newagu: w przetargu Tramwajów Warszawskich ktoś musiał popełnić błąd

– Jeżeli różnica wynosi pół miliarda złotych, to ktoś musiał popełnić błąd: albo jedna oferta jest zbyt wysoka, albo druga zbyt niska. Wydaje mi...

zobacz więcej

Pierwsze rozstrzygnięcie przetargu zapadło w lutym. Bydgoski producent taboru zgłosił wówczas szereg zarzutów, jednak KIO 27 marca uznała za nieuzasadnione większość z nich. Uzasadniony okazał się tylko jeden zarzut formalny dotyczący dokumentacji odnośnie braku odroczeń lub zaległości podatkowych.

W odrzuconej części odwołania polska firma zarzucała koreańskiemu konkurentowi brak zorganizowanego zaplecza, umożliwiającego realizację zamówienia w terminie i za oferowaną cenę. Krajowa Izba Odwoławcza powołała się na wymagania zamawiającego – Tramwajów Warszawskich – które nie żądały od oferentów koncepcji realizacji zamówienia.

Również w kwestii ceny to zamawiający jest zobowiązany do wezwania do wyjaśnień „w przypadku powzięcia wątpliwości” co do ceny. Zdaniem KIO Tramwaje Warszawskie przekonująco wyjaśniły brak takich wątpliwości.

W sprawie dokumentacji podatkowej TW zgodnie z orzeczeniem KIO wezwały Hyundaia do złożenia wyjaśnień; koreański producent uzupełnił dokumenty, dzięki czemu przewoźnik mógł dokonać wyboru, uwzględniając wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.

Wartość przetargu sięga blisko 2 mld zł. Strony mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań.

źródło:
Zobacz więcej