RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Algorytm wygenerował streszczenie prac naukowych

Algorytm analizuje publikacje, wybiera te, które uzna za istotne i opracowuje ich streszczenie (fot. Shutterstock/Simon Kadula /TT/Springer Nature)

Książka o publikacjach naukowych poświęconych akumulatorom litowo-jonowym raczej nie ma szans stać się bestsellerem. Wydawnictwo naukowe Springer Natur podkreśla jednak, że ta publikacja ma w sobie coś szczególnego: autorem jest algorytm komputerowy.

Studenci PW opracowali algorytm do przekształcania wideo w komiks

Opracowany na Politechnice Warszawskiej algorytm Comixify do przekształcania wideo w komiks, spotkał się z zainteresowaniem na całym świecie. W...

zobacz więcej

Ów algorytm, nazwany „Beta Writer”, stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, specjalizujący się w komputerowej lingwistyce stosowanej.

Uczelnia poinformowała, że książkę tego „autora” pt. „Lithium-Ion Batteries” można za darmo pobrać z internetu. Na stronie tytułowej wydawca informuje, że to wygenerowane maszynowo streszczenie aktualnych publikacji naukowych.

Algorytm analizuje publikacje naukowe, wybiera te, które uzna za najbardziej istotne i opracowuje ich obszerne streszczenie.

– Tą publikacją chcemy pokazać, w jakim stopniu można już odpowiedzieć na wyzwania, jakie stanowią publikacje generowane komputerowo, gdy fachowcy z wydawnictw naukowych współpracują z lingwistami komputerowymi – powiedział Christian Chiracos, kierujący ekipą naukowców zaangażowanych w ten projekt.

Lingwistyka komputerowa używa modeli komputerowych m.in. do tworzenia programów przetwarzających język naturalny.

źródło:

Zobacz więcej