Raport

Epidemia koronawirusa

Były szef brazylijskiej federacji dożywotnio wykluczony z futbolu przez FIFA

Musi dodatkowo zapłacić milion franków szwajcarskich kary (fot. REUTERS/Darren Ornitz)

Były przewodniczący brazylijskiej federacji piłkarskiej Jose Maria Marin został dożywotnio zdyskwalifikowany przez FIFA i wykluczony z wszelkie działalności w futbolu. W zeszłym roku został skazany na karę czterech lat więzienia za korupcję.

Nowy ranking FIFA. Zmiany w czołówce

Reprezentacja Polski utrzymała 20. lokatę w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Na prowadzeniu pozostają brązowi medaliści...

zobacz więcej

86-letni działacz piłkarski musi dodatkowo zapłacić milion franków szwajcarskich kary.

W sierpniu 2018 r. Marin, podobnie jak Argentyńczyk Juan Angel Napout, zostali skazani przez sąd w Nowym Jorku za korupcję. Obaj przyjmowali łapówki za korzystne decyzje przy przyznawaniu praw marketingowych i telewizyjnych dotyczących meczów piłkarskich.

Sąd uznał Marina winnym przyjęcia łapówek w wysokości co najmniej 6,5 mln i skazał go na cztery lata pozbawienia wolności.

Kłopoty FIFA zaczęły się w maju 2015 r., choć śledztwo prowadzone było od 2014 r. Wówczas przed kongresem w Zurychu na prośbę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości aresztowano siedmiu działaczy FIFA, w tym Marina, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne.

Postawiono im zarzuty przyjęcie łapówek o łącznej wartości ok. 100 mln dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

Afera doprowadziła do zmian na szczytach światowej centrali – Szwajcar Gianni Infantino na stanowisku prezydenta FIFA zastąpił swojego rodaka Josepha Blattera.

źródło:

Zobacz więcej