RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nauczyciele ze szkoły na Podlasiu przerwali strajk, by wystawić oceny

Dla dobra uczniów nauczyciele przerwali strajk, by wystawić oceny (fot. Shutterstock/LStockStudio)

Nauczyciele strajkujący w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie na Podlasiu przerwali protest. Teraz wystawiają oceny; rada pedagogiczna zamierza podjąć uchwałę o ukończeniu szkoły przez uczniów klas trzecich liceum wchodzącego w skład ZSO.

Minister edukacji: Wszystkie egzaminy odbywają się bez jakichkolwiek zakłóceń

Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń – powiedziała minister...

zobacz więcej

Jak poinformował dyrektor szkoły Krzysztof Wasiulewski, od 15 kwietnia zajęcia w placówce odbywają się zgodnie z planem lekcji. Wasiulewski dodał, że pierwszego dnia frekwencja wśród uczniów wyniosła ok. 95 proc.

Akcja protestacyjna została w ZSO przerwana 12 kwietnia. Komitet protestacyjny zdecydował, że tego dnia będą czasowo obecni w pracy nauczyciele klas III liceum, którzy prowadzili protest. Chodziło o umożliwienie uczniom konsultacji w sprawie ocen klasyfikacyjnych.

Ostatecznie, jak napisano w informacji opublikowanej na stronie internetowej szkoły, „mając na uwadze dobro uczniów kończących klasę trzecią liceum, nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, postanowili przerwać protest w dniu 15 kwietnia”.

„Umożliwi to wystawienie ocen rocznych i podjęcie przez radę pedagogiczną uchwały o ukończeniu szkoły przez uczniów klas trzecich LO w Zambrowie” – zaznaczyli.

Dyrektor Wasiulewski powiedział, że rada zaplanowana jest na 16 kwietnia. On sam nie ma żadnych informacji od strajkujących, by rada miała się nie odbyć.

Prezes podlaskiego oddziału ZNP Andrzej Gryguć oświadczył, że udział w strajku jest dobrowolny i należy uszanować decyzje tych, którzy rezygnują. Zaznaczył, że sytuacja w liceum w Zambrowie jest związana z radą klasyfikacyjną.

Maturzyści pytają nauczycieli o losy majowego egzaminu. „Pytania kierujcie do premiera”

Maturzyści jednego z techników zwrócili się do nauczycieli z pytaniami dotyczącymi ich sytuacji przed egzaminem. – Nic wam nie odpowiem na to...

zobacz więcej

– Chodziło o to, żeby ta młodzież, która szykuje się do matury, była klasyfikowana. Trzeba rozumieć wagę tych rzeczy – powiedział Gryguć.

Lider ZNP na Podlasiu podkreślił, że strajk dotyczy spraw płacowych. – Nikt nie zakładał, że będziemy protestowali przeciwko egzaminom. Staramy się wręcz rozwiązać te sprawy, żeby były na korzyść ucznia czy młodzieży – dodał.

Odnosząc się do sytuacji w liceum w Zambrowie, mówił, że ją rozumie. – Nie mamy jakichś obaw szczególnych o matury – zaznaczył.

Rady klasyfikacyjne mają się odbyć również w szkołach w Wielkopolsce. Jak mówi tamtejsza kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, dyrektorzy szkół mają obowiązek zwołać takie gremia. Leszczyńska uważa, że co najmniej część szefów placówek jest w stanie zwołać 50 proc. rady pedagogicznej.

źródło:
Zobacz więcej