RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy protetycy słuchu pomogą niepełnosprawnym dzieciom w Afryce

Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza (fot. FB/Fundacja Redemptoris Missio)

Niepełnosprawnym dzieciom w Kamerunie pomogą polscy protetycy słuchu. W przyszłym tygodniu wyruszą do Afryki w ramach projektu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania i z diecezji tarnowskiej.

Zbiórka okularów dla Afryki. Efekt zaskoczył organizatorów

„Czary mary okulary” – to nazwa akcji prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Celem jest zebranie okularów nowych i...

zobacz więcej

Uczestnicy projektu „Protetyk słuchu w Afryce” pomagać będą głuchoniemym ze szkoły założonej i prowadzonej przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin.

Jak poinformowała prezes fundacji Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska, w Kamerunie dziecko, które rodzi się chore, jest ukrywane przez swoją rodzinę w obawie przed piętnowaniem przez otoczenie.

– Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy, nie potrafią protestować. Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet, jak mają na imię i ile mają lat – powiedziała.

Janiec-Palczewska przywołała dotychczasowe doświadczenia wolontariuszy fundacji, którzy pracowali w szkole dla dzieci głuchych w Kamerunie.

Polacy przeszkolili afrykańskich strażaków

Ponad trzystu strażaków z Kenii i Etiopii przeszkolili specjaliści z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Część z nich nauczyła się podstaw,...

zobacz więcej

– Po przebadaniu uczniów okazało się, że większość z nich jest w stanie powrócić do świata dźwięków. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią rehabilitację i zdobyć profesjonalne aparaty słuchowe. Zwróciliśmy się o pomoc do Polaków. Dostaliśmy ponad 100 aparatów słuchowych od ludzi, którym nie były już potrzebne, oraz ponad 100 od firm – podała.

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu na UMP.

Fundacja cały czas zbiera pieniądze na realizację projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Redemptoris Missio.

źródło:

Zobacz więcej