Sondaż: miażdżąca przewaga PiS nad konkurencją

Prawo i Sprawiedliwość na czele sondażu CBOS (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W kwietniu na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem chciało głosować 43 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów do Sejmu i Senatu, na PO – 18 proc., na Wiosnę – 5 proc. Kukiz'15 i PSL znaleźli się poniżej progu wyborczego; na te ugrupowania chce głosować po 4-proc. wyborców – wynika z sondażu CBOS.

PiS z ogromną przewagą. Trzy partie w Sejmie

Gdyby w marcu odbyły się wybory parlamentarne, 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu poparłoby PiS, 20 proc. głosowałoby na PO, 5 proc....

zobacz więcej

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami zadeklarowało 43 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. W porównaniu z marcem odsetek zwolenników rządzącej koalicji zmalał o 1 punkt procentowy.

18 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. W porównaniu z sondażem z marca PO straciła 2 punkty procentowe.

Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Roberta Biedronia – Wiosna, która może liczyć na 5-proc. poparcie. W porównaniu do minionego miesiąca Wiosna zyskała 1 punkt procentowy.


Sondaż CBOS: trzy ugrupowania w Sejmie. Mocna pozycja PiS

PiS wywiązuje się z obietnic. Sondaż: Większość dobrze ocenia dotychczasowe działania

51 proc. badanych dobrze ocenia dotychczasowe działania PiS po trzech latach sprawowania władzy przez tę partię; krytycznych jest 40 proc. – wynika...

zobacz więcej

Poniżej progu wyborczego

Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Głosowanie na ruch Kukiz'15 i PSL zadeklarowało po 4 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach. Poparcie dla Kukiz'15 w porównaniu z marcem spadło o 1 punkt procentowy; poparcie dla PSL utrzymało się na tym samym poziomie.

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, progu wyborczego nie przekroczyłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 3 proc., KORWiN, na które chce głosować 2 proc. ankietowanych, Nowoczesna, którą popiera 2 proc. badanych oraz Partia Razem i Ruch Narodowy, na które głosowałoby po 1 proc. badanych.


Kantar Public: Zjednoczona Prawica na czele, na trzeciej pozycji WiosnaCBOS: PiS na prowadzeniu. Wiosna Biedronia na trzecim miejscu

W wyborach wzięłoby udział 74 proc. ankietowanych

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w kwietniu uczestniczyłoby w nich, według własnych deklaracji, 74 proc. uprawnionych. 12 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. deklaruje, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

CBOS zauważa, że na progu kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego układ sił na krajowej scenie politycznej wydaje się ustabilizowany. „Dużym poparciem cieszy się rządząca partia wraz koalicjantami, co może być związane ze złożonymi w lutym atrakcyjnymi dla niektórych wyborców propozycjami programowymi PiS, zwanymi nową piątką PiS lub piątką Kaczyńskiego, a także z dodatkowymi obietnicami zapowiedzianymi w trakcie realizacji badania” – oceniono.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 r. na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


CBOS: PiS wciąż liderem. W Sejmie jeszcze trzy ugrupowania

źródło:

Zobacz więcej