– To jest coś strategicznie przełomowego. Nasze bezpieczeństwo gazowe będzie w zupełnie innym miejscu niż było 4-5 lat temu za czasów naszych poprzedników – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po podpisaniu umowy na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe.
– Gazociąg Baltic Pipe jest realizacją tego, co przyświeca unii energetycznej. To jest koncept, który powstał w ramach UE i polega na maksymalnej...
zobacz więcej
GAZ SYSTEM podpisał w poniedziałek w Brukseli umowę na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy UE ma wynieść blisko 215 mln euro.
W uroczystości podpisania umowy w siedzibie Komisji Europejskiej wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, prezes GAZ-SYSTEM-u Tomasz Stępień, a także wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz komisarz ds. klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.
Morawiecki podczas konferencji poinformował, że Polska ma środki europejskie na wsparcie budowy Baltic Pipe. – Te trzy lata ciężkich negocjacji pana ministra Naimskiego, pana ministra (energii, Krzysztofa - PAP) Tchórzewskiego, pana ministra (wiceszefa MSZ, Konrada – red.) Szymańskiego zostały dzisiaj zwieńczone ogromnym sukcesem - podpisaniem tej umowy – powiedział.
– To jest coś strategicznie przełomowego, bo nie tylko mamy do czynienia dzisiaj z momentem, w którym możemy powiedzieć, że za trzy lata gazociąg bałtycki powstanie. Dziękuje naszym partnerom duńskim, partnerom norweskim, z którymi dobra, profesjonalna współpraca doprowadziła nas do tego momentu, a to spowoduje, że nasze bezpieczeństwo gazowe będzie w zupełnie innym miejscu niż było 4-5 lat temu za czasów naszych poprzedników – mówił premier.
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Jestem przekonany, że projekt @BalticPipe_PL zdecydowanie przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa dla całej Europy, bo my tego bezpieczeństwa bardzo potrzebujemy.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 15 kwietnia 2019
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Chciałbym podziękować za współpracę przy tak ważnym projekcie, strategicznie istotnym projekcie jakim jest @BalticPipe_PL. pic.twitter.com/MmsglSMX4f
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 15 kwietnia 2019
Strategiczna dla polskiej gospodarki spółka Gaz-System złożyła raporty o oddziaływaniu na środowisko projektu Baltic Pipe. Sprawozdania zawierają...
zobacz więcej
Dofinansowanie projektu
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Według GAZ SYSTEM-u zdolność przesyłowa nowego rurociągu ma wynosić 10 mld m sześc. rocznie.
Dofinansowanie ma zostać przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.
W styczniu KE poinformowała, że w budowę połączenia zostanie zainwestowane prawie 215 mln euro. Listę projektów energetycznych, które otrzymają dofinansowanie unijne zatwierdziły już kraje członkowskie. Wśród nich znalazł się duńsko-polski projekt.
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Wiemy, że są pewne niepewności i zależności dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym @BalticPipe_PL jest odpowiedzią na te niepewności i pozwala zwiększyć bezpieczeństwo naszego regionu.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 15 kwietnia 2019
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Mogliśmy dziś podsumować 3-letnie negocjacje podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu @BalticPipe_PL, w ramach której część środków na budowę gazociągu będzie pochodzić ze środków europejskich. pic.twitter.com/gRCfMO9dY5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 15 kwietnia 2019