Sąd: „Solidarność” musi przeprosić KOD

Wiceprzewodnicząca KOD Magdalena Filiks i sekretarz generalny KOD Jarosław Marciniak przed ogłoszeniem wyroku z powództwa Komitetu Obrony Demokracji przeciwko NSZZ „Solidarność” (fot. PAP/Adam Warżawa)

NSZZ Solidarność ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji za stwierdzenie, że w szeregach KOD są m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych – orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Niższa kara dla lidera KOD-kapeli za handel ludźmi. Sąd: Nie kierował grupą przestępczą

Sąd apelacyjny w Krakowie obniżył Konradowi M. karę wymierzoną między innymi za handel kobietami. Zdaniem składu sędziowskiego kobiety mogły...

zobacz więcej

Sąd Apelacyjny nie uwzględnił tym samym apelacji od wyroku sądu niższej instancji złożonej przez pozwaną „S”.

3 października 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że NSZZ Solidarność ma przeprosić KOD. Sąd pierwszej instancji uznał, że przeprosiny mają ukazywać się przez miesiąc na stronie internetowej NSZZ „Solidarność” oraz jednorazowo na pierwszej stronie „Tygodnika Solidarność”. Decyzją sądu Solidarność ma także przekazać 10 tys. zł dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. KOD żądał w pozwie wpłaty na rzecz WOŚP 50 tysięcy złotych.

Sprawa ma związek ze sporem wokół organizacji obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na placu Solidarności w 2017 r. w Gdańsku.

Organizujący własne uroczystości pomorski KOD zaprosił wówczas Solidarność do udziału w nich. W odpowiedzi na to prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowisko, w którym zaproszenie od KOD uznało za „bezczelną prowokację”. Jak podkreślono, centralne uroczystości związku dla uczczenia Sierpnia '80 zaplanowano 31 sierpnia w Lubinie (Dolnośląskie) z okazji 35. rocznicy protestów przeciwko stanowi wojennemu w tym mieście – 31 sierpnia 1982 r. zostały tam śmiertelnie postrzelone trzy osoby.

„Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD, jak byli esbecy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo »przepraszam«, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu esbeckiej emerytury” – stwierdziły władze Solidarności w sierpniu 2017 r.

Ostatecznie pomorski KOD przeniósł miejsce organizacji obchodów 37. rocznicy Sierpnia '80 z placu Solidarności przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w okolice pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Było to skutkiem decyzji wojewody pomorskiego, który w odpowiedzi na pismo władz komisji zakładowej NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej, udzielił związkowi zgody na organizowanie „zgromadzeń cyklicznych” w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

źródło:

Zobacz więcej