Ósmy dzień strajku. Broniarz: Chcemy normalnie zarabiać

Ósmy dzień strajku nauczycieli (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Nasze postulaty są niezmienne, domagamy się 30 proc. podwyżki w 2019 roku, która może być rozłożona na raty – powiedział w poniedziałek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ponowił apel do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe spotkanie.

Tajne plany Sławomira Broniarza [OPINIA]

Z butów Sławomira Broniarza wychynął nagle pełen wiecheć słomy. Wtedy uświadomiłem sobie, że jest to żywcem przeniesiony wzór typowy dla postawy...

zobacz więcej

Poniedziałek jest ósmym dniem strajku nauczycieli, który zorganizowały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

– Nasze postulaty płacowe pozostają niezmienne. Przypomnę: 30 proc. wzrostu wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach nauczycielskich. To może być rozłożone na różne sekwencje ratalne, ale absolutnie obowiązuje w 2019 r. Nie przyjmujemy jako argumentu stwierdzenia, że budżet państwa to, co miał dać, już dał, bo jesteśmy absolutnie przekonani, że każdemu pracownikowi, nie tylko nauczycielowi, każdemu pracownikowi należy najpierw wypłacać godziwe wynagrodzenie zasadnicze, a dopiero potem mówić o różnego rodzaju osłonach socjalnych – powiedział prezes ZNP na konferencji prasowej.

– Chcemy normalnie zarabiać, chcemy godnie zarabiać, abyśmy nie musieli posiłkować się kasą zapomogowo-pożyczkową, czy korzystać z jakichkolwiek innych funduszy wsparcia. Stąd nasz apel do premiera o natychmiastowe spotkanie i z przykrością informujemy, że pan premier się do tego nie odniósł, odsyłając nas w jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość okrągłostołową – powiedział Broniarz.

– To jest walka o naszą godność, o godność zawodu nauczyciela, o to, by edukacja, której jesteśmy częścią (…) traktowana była jako najważniejsze przedsięwzięcie w polityce społecznej państwa, a nie jako problem społeczny, problem jakieś grupy nauczycieli, którzy domagają się wzrostu wynagrodzenia – mówił prezes ZNP. Podziękował wszystkim, którzy wspierają protest nauczycieli.

W piątek prezydium zarządu głównego ZNP podjęło uchwałę, w której zdecydowało kontynuować strajk i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić protest na święta. Zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu. Premier powiedział, że do okrągłego stołu chciałby zaprosić pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców, ale także rodziców, żeby mogli być przekonani o tym, „że szkoła uczy we właściwy sposób, że szkoła ma dobrych nauczycieli”.

źródło:
Zobacz więcej