1,5 tys. faktur na ponad 41 mln zł. CBA zatrzymało dwie osoby

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu (fot. CBA)

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne dwie osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy i wystawiające poświadczające nieprawdę dokumenty VAT – poinformował portal tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. – Ustalenia śledczych wskazują, że członkowie grupy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł, dokumentując pozorną sprzedaż – wskazał.

1,5 tys. faktur na kilkadziesiąt milionów zł. CBA zatrzymało oszustów podatkowych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, które wystawić miały 1,5 tys. faktur na 41 mln zł. Miało to doprowadzić...

zobacz więcej

Grupa miała według śledczych wystawić ok. 1,5 tys. faktur na kwotę 41 mln zł – podał rzecznik.

– Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratura ma im postawić zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy i zdecydować, czy wystąpić do sądu o areszt wobec nich – powiedział Brodowski.

Kartonami grupa fikcyjnie obracała pomiędzy co najmniej sześcioma podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech – ustalili agenci CBA.

W styczniu i lutym CBA zatrzymało już w tej sprawie pięć osób. Był wśród nich mężczyzna podejrzewany o zorganizowanie i kierowanie tą grupą oraz tzw. słupy, które wystawiały fikcyjne faktury VAT. Kierujący grupą decyzją sądu trafił do aresztu.

Według naczelnika to nie ostatnie decyzje w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej