W Agorze pracuje więcej kobiet, zarabiają mniej od mężczyzn

Agora S.A. przedstawiła raport niefinansowy za 2018 r. (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

W 2018 r. grupa kapitałowa Agora zatrudniała na etacie 2,8 tys. pracowników, miała 1,7 tys. współpracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i 238 na samozatrudnieniu – wynika z raportu opublikowanego przez spółkę. Ponadto prawie 53 proc. pracowników stanowią kobiety, które zarabiają przeciętnie mniej od mężczyzn – informują wirtualnemedia.pl.

Agora przejmuje Eurozet. Podpisano przedwstępną umowę

SFS Ventures i Agora zawarły przedwstępną i przyrzeczoną umowę zakupu 100 proc. udziałów Eurozet, na mocy której Agora przejęła 40 proc. udziałów...

zobacz więcej

Spółka Agora S.A. jest m.in. właścicielem „Gazety Wyborczej” i portalu gazeta.pl. W ubiegłym tygodniu spółka przedstawiła raport niefinansowy, z którego wynika, że w 2018 r. w całej grupie kapitałowej średnio 2839 osób pracowało w oparciu o umowę o pracę.

Jak podają wirtualnemedia.pl, w samej grupie Agora, która odpowiedzialna jest za media prasowe i wirtualne, zatrudnieniowych było 1705 osób. „Pozostałe były zatrudnione w innych spółkach zależnych, m.in. Heliosie, AMS, Agora Poligrafia, Yieldbird, Next Film i firmach z grupy radiowej Agory (bez uwzględnienia GoldenLine)” – informuje portal.

Z raportu wynika również, że w Agorze zatrudnionych było więcej kobiet niż mężczyzn – 52,9 proc. To wzrost o ponad jeden pkt proc. w porównaniu do 2017 r.

W raporcie podano też, że 67 proc. pracowników grupy Agora posiada wyższe wykształcenie, a 3,5 proc. to osoby z niepełnosprawnościami.

„W całej grupie Agora w ub.r. na stanowiskach kierowniczych i wyższych kobiety inkasowały 94,7 proc. średniego wynagrodzenia wypłacanego, a mężczyźni – 106,3 proc. Jeśli chodzi o funkcje niższe od kierowniczych, dla kobiet ten wskaźnik wyniósł 98,9 proc., a dla mężczyzn – 101,2 proc. Zarobki kobiet poniżej 100 proc. średniej, a mężczyzn powyżej 100 proc. były też w przypadku pensji zasadniczych. Jeśli chodzi o wynagrodzenia wypłacane, w skali roku różnica między stawkami dla kobiet i mężczyzn znacznie zmalała w skali roku, zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych i wyższych (dla kobiet wzrost z 88,5 do 94,7 proc., a dla mężczyzn spadek ze 111,3 do 106,3 proc.)” – podaje portal.

źródło:
Zobacz więcej