RAPORT

Pogarda

Macierewicz o gen. Różańskim: Był głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia armią

Gen. Mirosław Różański (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Gen. Mirosław Różański (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

– Gen. Mirosław Różański jasno formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską: był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Był też chyba głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidacji nadrzędnej roli szefa Sztabu – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Gen. Różański odszedł z wojska i zyskał ponad pół miliona zł

Generał Mirosław Różański, który dwa lata temu odszedł z armii, wziął pół miliona zł odprawy – donosi „Super Express”. Znaczną część tej sumy – 220...

zobacz więcej

Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych, który odszedł do rezerwy w 2016 r. Uczynił to w geście sprzeciwu wobec zmian zachodzących w wojsku i MON pod kierownictwem ówczesnego ministra Antoniego Macierewicza.

O Różańskim w wywiadzie dla „DGP” mówił były minister obrony Antoni Macierewicz. W jego ocenie „Różański jest po prostu niekompetentny”. – Jeżeli oficer, który ma decydować o polskiej armii, nie wie, co to jest system A2/AD, czyli kluczowy rosyjski system militarny wymierzony w Polskę i NATO na flance wschodniej, to jest kompromitacja na skalę światową, pokazująca, że tak dowodzona armia nie będzie zdolna współpracować z NATO – stwierdza Macierewicz.

– Proszę obejrzeć na YouTubie „występ” gen. Różańskiego podczas spotkania zorganizowanego przez Jerzego Owsiaka. Zadano mu pytanie o system A2/AD, czyli system antydostępowy, i okazało się, że pan generał szczycący się certyfikatami zagranicznych uczelni w ogóle nie wie, o co chodzi. Prosił swojego rozmówcę, by „na boku rozszyfrował” mu znaczenie tego terminu. Byłem zażenowany podczas oglądania filmu z tego spotkania, a świadkami tej kompromitacji było kilkuset młodych ludzi – mówi.

Na takie stwierdzenia Macierewicza przeprowadzający wywiad dziennikarz oznajmia, że „o takiej sytuacji nie słyszał”.Różański w sierpniu 2018 r. podczas festiwalu muzycznego w Kostrzynie nad Odrą porównywał też m.in. sytuację w kraju do sytuacji, jaka ma miejsce w Syrii. Generał sugerował wówczas, że Polsce grozi wojna, a we władzach potrzebna jest zmiana.

Tezy rodem z PRL. Gen. Różański twierdzi, że stała baza USA w Polsce to zagrożenie

– Utworzenie stałej bazy USA w Polsce to zagrożenie naszego bezpieczeństwa – taką opinię wyraził gen. Mirosław Różański, były już wojskowy oraz...

zobacz więcej

Dalej Macierewicz wylicza, że gen. Różański „nawet nie ukrywał, że jest przeciwnikiem tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej i wzmacniania sił zbrojnych na wschodnim brzegu Wisły”. – Podobnie zresztą jest przeciwnikiem stałych baz amerykańskich w Polsce – dodaje polityk.

– Gen. Różański jasno formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską: był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Był też chyba głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidacji nadrzędnej roli szefa Sztabu. Wojsko generałów Packa i Różańskiego nie byłoby nigdy gotowe do obrony przed rosyjską agresją. Trzeba nikłej wiedzy i wielkiej determinacji, by bronić tych działań. A wszystko to jest przedstawiane w waszej propagandzie i PO jako obrona wojska – kontynuuje Macierewicz.

Były szef MON zaznacza też, że „trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie, które moje odejście z MON uznało za swoje zwycięstwo i okazję do zasadniczego zwiększenia aktywności polityczno-propagandowej”.

Odnosząc się do ogólnego stanu polskiego wojska i historycznych działań na rzecz obronności, polityk dodaje, że „olbrzymie znaczenie dla odbudowy armii miały zmiany w korpusie szeregowych i korpusie oficerskim”. – Mówię o zniesieniu limitu czasu służby szeregowych tak, aby po 12 latach nie musieli odchodzić z wojska. Oblicze wojska zmieniło też odblokowanie awansów. Brak zmian, dopływu młodych oficerów, kolesiostwo i nepotyzm bazujący na przywilejach ludzi z aparatu komunistycznego i WSI przekształciło armię w układ zamknięty – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej