Zaproszenie dla prezydenta USA na 80. rocznicę wybuchu wojny. „Trump skłania się ku tej wizycie”

Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Zaproszenie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września jest aktualne, zaś sam prezydent USA skłania się ku tej wizycie – informuje „Rzeczpospolita”.

Trump: sojusz między Polską a USA nie był nigdy tak mocny

zobacz więcej

Decyzja ma zależeć m.in. od przyspieszenia uzgodnień w sprawie tzw. Fortu Trump, czyli obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Prezydent USA miałby ogłosić wzmocnienie amerykańskich sił w Polsce właśnie podczas wizyty 1 września. Dziennik uważa, że odbyłoby się to w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Gazeta wskazuje, że rokowania między Warszawą i Waszyngtonem nabierają tempa. Amerykanie zasygnalizowali stronie polskiej, że Trump zastanawia się nad zaproszeniem prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu już w połowie czerwca, aby rozstrzygnąć ostatnie spory w sprawie rozbudowy amerykańskich baz w Polsce.

Prezydent Duda poleci w czerwcu

Opierając się na trzech niezależnych polskich i amerykańskich źródłach, „Rz” twierdzi, że Andrzej Duda miał w czerwcu polecieć do USA z wizytą gospodarczą na Zachodnie Wybrzeże, jeśli jednak obaj przywódcy osiągną wstępne porozumienie, to zniknie przeszkoda dla ogłoszenia przez Trumpa amerykańskiej inicjatywy wojskowej.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że zaproszenie dla prezydenta Trumpa na 1 września jest aktualne. – Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA. Jednak to Biały Dom ogłasza kalendarz zajęć Donalda Trumpa i robi to z niewielkim wyprzedzeniem – zaznaczył.

Według gazety obecnie mówi się o dywizji amerykańskiej w Polsce, „jednak Biały Dom już od pewnego czasu mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów”.

Gazeta spekuluje, że za wrześniową wizytą przemawiają wybory do Sejmu na jesieni oraz wsparcie dla reelekcji Trumpa przez Polonię. Prezydent miałby też ogłosić ważne inicjatywy gospodarcze, szczególnie w energetyce, przypuszczalnie może chodzić o budowę elektrowni jądrowych przez Westinghouse.

Sprzyjające dla wizyty są wyniki gospodarcze w obrotach ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie 13 mld dolarów, co prawda z 2,6 mld dolarów deficytem po stronie amerykańskiej, ale ze wzrostem do 5 proc. importu do Polski amerykańskiej ropy i węgla. Współpracy służą też duże kontrakty obronne Polski, m.in. niedawna sugestia o możliwości zakupu myśliwców F-35.

źródło:
Zobacz więcej