RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzkie gminy muszą przyjmować islamistów i ich rodziny

Dotąd służby potwierdziły powrót z Bliskiego Wschodu około 150 ekstremistów (fot. FB/Polisen)

Szwedzki rząd wyznaczył 41 gmin, które mają być odpowiedzialne za przyjęcie szwedzkich dżihadystów oraz ich rodzin powracających z Syrii i Iraku – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

„Szwedzkie władze straciły pięć lat, bezskutecznie walcząc z ekstremizmem islamskim”

Szwedzkie władze straciły pięć lat, bezskutecznie walcząc z ekstremizmem islamskim – pisze dziennik „Dagens Nyheter”. Przyczynę porażki gazeta...

zobacz więcej

Od 2012 roku około 300 osób mieszkających w Szwecji wyjechało do obszarów objętych konfliktem zbrojnym na Bliskim Wschodzie, aby wstąpić w szeregi terrorystów, m.in. Państwa Islamskiego. Spośród nich powróciło około 150 osób. Dane o nich podała szwedzka służba specjalna odpowiadająca za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad Säkerhetspolisen (SÄPO).

Osoby te mają prawo nie tylko powrotu do Szwecji, ale również korzystania ze świadczeń socjalnych. Aby móc skuteczniej walczyć z takimi przypadkami, rząd w Sztokholmie chce wprowadzić zmiany w prawie umożliwiające karanie za samą przynależność do organizacji terrorystycznych.

Jak dotąd żadnej z tych osób szwedzki wymiar sprawiedliwości nie postawił jeszcze zarzutów. Wynika to z trudności dotyczących zebrania materiału dowodowego i przesłuchania potencjalnych świadków przestępstw popełnianych na obszarze Bliskiego Wschodu.


źródło:
Zobacz więcej