Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie miał polskiego obywatelstwa, zgłosił się na ochotnika. Jan Zumbach, dowódca Dywizjonu 303

Jan Zumbach ps. Kaczor Donald, dowódca Dywizjonu 303 (fot. Wikimedia Commons)

104 lata temu urodził się Jan Zumbach, pilot, as myśliwski, w czasie II wojny światowej dowódca słynnego Dywizjonu 303. Zmarł 3 stycznia 1986 r.

Rzecznik niemieckiego MSW: Bojownicy Państwa Islamskiego mają prawo wrócić do RFN

Rzecznik niemieckiego MSW powiedział w poniedziałek, że obywatele Niemiec walczący w szeregach Państwa Islamskiego mają prawo wrócić do RFN. W...

zobacz więcej

Miał korzenie i obywatelstwo szwajcarskie, dlatego – w 1936 roku – do wojska zgłosił się na ochotnika. Rok przed wojną ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie i rozpoczął służbę w 111. eskadrze myśliwskiej. Po napaści ZSSR na Polskę, przez Rumunię i Bejrut dotarł do Francji.

Zumbach trafił do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Polskiego w bazie Lyon-Bron i został podwładnym mjr. Zdzisława Krasnodębskiego, przyszłego dowódcy polskiego dywizjonu myśliwskiego 303. W 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii i w Northolt otrzymał przydział do Dywizjonu. W ostatnim etapie bitwy o Anglię zestrzelił kilka samolotów nieprzyjaciela.

Awansował do stopnia kapitana i w maju 1942 roku objął nad Dywizjonem dowództwo. Kolejnymi etapami wojennej drogi i kariery Zumbacha były awanse i funkcja dowódcy 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Wraz z końcem wojny trafił do 84. Grupy Myśliwskiej. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Szwajcarii.

Nie porzucił jednak na dobre „wojennego” rzemiosła – uczestniczył m.in. w walkach w Afryce, w siłach powietrznych Katangi (państwa, które w latach 1960–1963, oddzieliło się od Demokratycznej Republiki Konga). Gdy kontyngent szwedzki ONZ pokonał jego formację, przedostał się do Angoli. W 1967 roku został szefem sił lotniczych Biafry (sił powstańczych w Nigerii) i wziął udział w nalotach podczas konfliktu z oddziałami rządowymi. I tym razem jednak misja zakończyła się niepowodzeniem.Podpułkownik Zumbach, ps. Kaczor Donald i Johan, zmarł w 1986 roku w Paryżu. Został pochowany w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej