RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prasa: gangi rosyjskie, ukraińskie i gruzińskie przemycają migrantów na jachtach

Przemytu ludzi na pokładach często luksusowych jachtów odbywa się zazwyczaj z Grecji w stronę wybrzeży Apulii (fot. pixabay/davidrichardsonsantana)

Przemyt nielegalnych imigrantów na wybrzeża Włoch narasta. Tym razem trafiają tam na pokładach jachtów – podaje tygodnik „L'Espresso”. W niedzielnym wydaniu czytamy, że procederem zajmują się gangi przemytników rosyjskich, ukraińskich i gruzińskich.

17 aresztowanych za przemyt migrantów i broni. Powiązani z mafią i dżihadystami

17 osób aresztowano we Włoszech pod zarzutem udziału w grupie przestępczej zajmującej się przemytem migrantów i nielegalnym handlem bronią. Gang...

zobacz więcej

Autor artykułu pisze, że „jest to rodzaj nielegalnej imigracji do Włoch, o której nie mówi szef MSW”. Przypomina, że Matteo Salvini opowiada się za zaostrzeniem polityki migracyjnej i zamknięciem portów dla statków organizacji pozarządowych, zabierających ludzi z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym.

W opinii dziennikarza, stale narasta „ciche zjawisko” przemytu ludzi na pokładach często luksusowych jachtów, wysyłanych zazwyczaj z Grecji w stronę wybrzeży włoskiego regionu Apulia, a niekiedy na Sycylię. Za tym procederem – jak pisze – stoją potężne klany ze wschodu, powiązane z rosyjską mafią i tureckimi organizacjami przestępczymi.

To „jachty-widma”, często zapisane na fikcyjne firmy i pływające pod amerykańską banderą – czytamy. Jednostkom tym udaje się niepostrzeżenie dotrzeć na wybrzeże. Ludzie opuszczają je w pośpiechu i natychmiast uciekają.

Tygodnik, powołując się na śledczych, informuje, że na każdym nielegalnym imigrancie, przewożonym jachtem, przemytnicy zarabiają do 10 tys. euro. Wysyłają ich w grupach średnio po 70 osób, a takich rejsów jest około 5 tys. rocznie.

W ten sposób do Włoch uciekają głównie Kurdowie i Irakijczycy, a także Pakistańczycy i mieszkańcy Kosowa. Pierwsze kontakty z gangami przemytników zawierają w Stambule.„L'Espresso” informuje, że włoskie służby zdołały aresztować grupę przemytników. Jeden z nich, Rosjanin zatrzymany na pokładzie jachtu, miał pełne kieszenie dolarów i rubli. W proceder ma być też zamieszanych wielu Ukraińców. W ciągu czterech ostatnich lat Włosi aresztowali 60 z nich.

źródło:

Zobacz więcej