RAPORT

Kampania 2020

Najważniejsze trofeum norweskiego futbolu zaginęło bez śladu. „To skandal!”

„Zgubienie takiej nagrody w męskiej piłce nożnej nie jest raczej możliwe” – mówią piłkarki (zdjęcie ilustracyjne; fot. pixabay/wilkernet)

Działacze międzynarodowej federacji piłkarskiej FIFA, przebywający w ten weekend w Oslo, ze zdziwieniem przyjęli wiadomość, że puchar zdobyty przez Norwegię za mistrzostwo świata w piłce nożnej kobiet w 1995 roku zaginął bez śladu. Miał on być uroczyście zaprezentowany przedstawicielom FIFA.

Reprezentant Australii zmienił płeć. Pojedzie... na mistrzostwa świata kobiet

Reprezentant Australii w piłce ręcznej Callum Mouncey zdecydował się na zmianę płci. Mający 190 cm i ważący 100 kg mężczyzna stał się kobietą....

zobacz więcej

Kobiecy mundial w 1995 roku rozgrywany był w Szwecji. Norweżki pokonały w finale Niemki 2:0 i triumfalnie przywiozły puchar FIFA do Oslo. Jest to jedyne międzynarodowe osiągniecie Norwegii w powojennej historii futbolu.

W piątek działacze FIFA przywieźli na czas weekendu do Oslo puchar tegorocznych MŚ, które rozegrane zostaną we Francji w dniach 7 czerwca – 7 lipca. Jest on prezentowany kolejno w każdym z 24 krajów uczestników.

Działacze norweskiej federacji piłkarskiej NFF chcieli pokazać przedstawicielom FIFA swoje, zdobyte przed 24 laty, trofeum, ale okazało się, że nie mogą go znaleźć.

– Przeszukaliśmy dokładnie wszystkie magazyny NFF, lecz pucharu nie ma. Jest to skandal i możemy mieć tylko nadzieję, że znajduje się gdzieś w naszych lokalach, a nie w prywatnym mieszkaniu – powiedziała Lise Klaveness, była reprezentantka kraju, a od jesieni dyrektor sportowy w NFF.

– Mam nadzieję, że go jednak odnajdziecie, ponieważ sytuacja jest nieco niepoważna. Jest to w końcu bardzo ważna nagroda – zaznaczyła dyrektor turniejów kobiecych w FIFA Sara Booth.Obecna podczas prezentacji pucharu FIFA 2019 norweska piłkarka Guru Reiten dodała, że jest to skandal, który po raz kolejny pokazuje, jak traktowany jest futbol kobiecy. – Zgubienie takiej nagrody w męskiej piłce nożnej nie jest raczej możliwe. Teraz pozostaje nam tylko zdobyć ten puchar po raz drugi – powiedziała.

źródło:

Zobacz więcej