Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Premier: Oczekuję odpowiedzi. Może chociaż w tej sprawie Koalicja Europejska ma wspólne zdanie

Premier pyta polityków Koalicji Europejskiej, czy chcą utrzymać polską walutę. – Może chociaż w tej jednej sprawie Koalicja Europejska ma jakieś wspólne zdanie – komentował przed wylotem do Brukseli Mateusz Morawiecki. Do strajkujących nauczycieli szef rządu zaapelował, żeby na czas Wielkiego Tygodnia zawiesili swój protest, oraz – by rozpoczynające się w poniedziałek egzaminy ósmoklasistów przebiegły bez zakłóceń.

Raport: Polska nie powinna się spieszyć do strefy euro

Polsce rekomendowany jest sceptycyzm w stosunku do planów szybkiego wprowadzenia waluty euro – wynika z analizy Związku Przedsiębiorców i...

zobacz więcej

Premier poprosił, przed wylotem do Brukseli, żeby politycy opozycji odpowiedzieli, czy są za utrzymaniem złotówki.

Mateusz Morawiecki powiedział, że w sobotę, podczas konwencji PiS w Lublinie, starał się przedstawić, jakie są zalety utrzymania złotego. – Obywatele muszą mieć jasność, czy PO-KE jest za utrzymaniem złotego, czy za rezygnacją z naszej narodowej waluty – mówił premier w niedzielę. – Może chociaż w tej jednej sprawie Koalicja Europejska ma jakieś wspólne zdanie – dodał. – Nie można oszukiwać, nie można mamić obywateli – stwierdził.

– Znam wypowiedzi pana Schetyny (lidera PO-KE Grzegorza Schetyny – PAP), pani Lubnauer (Katarzyny Lubnauer, liderki Nowoczesnej – PAP), które bynajmniej nie niuansują, nie różnicują tego podejścia – są jednoznaczne za rezygnacją ze złotówki, za wprowadzeniem waluty euro – ocenił szef rządu. – Oczekuję, że Koalicja Europejska opowie się jednoznacznie – powtórzył.

Nauczycielka nie popierała strajku. Koledzy zajęli się jej biurkiem

Nauczycielka z Opola spotkała się z szykanami i ostracyzmem ze strony członków Związku Nauczycielstwa Polskiego i osób biorących udział w...

zobacz więcej

Spory nie mogą zakłócić przebiegu egzaminów

Podczas briefingu na warszawskim Okęciu premier zwrócił się też do nauczycieli. Poprosił ich, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń. – Powinniśmy mieć taką wspólną zasadę, że tam, gdzie chodzi o dobro młodzieży, dobro uczniów, to spory pomiędzy – nazwijmy to umownie – dorosłymi, odkładamy na bok. Spory nie mogą zakłócić tego normalnego przebiegu egzaminów – powiedział premier.

– Chciałbym też zaapelować o to, by na Wielki Tydzień, może zawiesić ten protest, jeśli się nie udaje go zakończyć, to chociaż właśnie wstrzymać go na ten czas – dodał.

Szef rządu zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu. Zapewnił, że rząd w najbliższych latach chce doprowadzić do tego, by nauczyciele byli wynagradzani i motywowani w możliwie jak najlepszy i jak najmniej zbiurokratyzowany sposób.


– Chciałbym poprosić, żeby ten okrągły stół był nowym otwarciem i żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę. Żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem – podkreślił Mateusz Morawiecki.Rozmowy o unijnym budżecie na lata 2021-2027

Premier Morawiecki powiedział, że w Brukseli rząd będzie zabiegał o to, by warunki budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 były jak najlepsze dla Polski.

W planie wizyty szefa rządu jest spotkanie m.in. z komisarzem ds rolnictwa Philipem Hoganem i z czołowymi urzędnikami, którzy odpowiadają za politykę rolną.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników i program rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego unowocześniana jest infrastruktura terenów wiejskich i rolnictwa, jest dla Polski kluczowa.


Premier zaznaczył, że budżet może być jeszcze lepszy dla Polski niż wcześniej zakładano. Zapewnił, że jesteśmy na dobrej drodze, by wynegocjować jak najlepszy budżet dla polityki strukturalnej, czyli na infrastrukturę drogową, kolejową, ale również w szerszym zakresie na projekty związane np. ze służbą zdrowia.
Szef rządu podkreślił też, że w poniedziałek w Brukseli ma być podpisane ważne porozumienie dotyczące obszaru energetycznego. O jego szczegółach premier ma poinformować na kolejnej konferencji prasowej.

źródło:
Zobacz więcej