Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej. „Wybitny uczony, zwolennik odważnych reform”

Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej (fot. Politechnika Gdańska)

W niedzielę w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle, w wieku 69 lat, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Funkcję rektora pełnił od 2016 r. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

Wybitni profesorowie uhonorowani

Profesorowie: Bogumił Jeziorski, Jerzy Sobczak i Lech Poloński odebrali w Warszawie nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne...

zobacz więcej

„Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju – głosi komunikat politechniki, rozesłany mediom.

Do śmierci rektora odniósł się na Twitterze Jarosław Gowin. „Smutna wiadomość dla polskiej nauki. Zmarł Prof. Jacek Namieśnik, wybitny uczony, znakomity rektor Politechniki Gdańskiej, zwolennik odważnych reform, wspaniały człowiek. R.I.P.” – napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.


„Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych” – podało w niedzielę biuro prasowe politechniki.

Prof. Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych, miał też na koncie wiele patentów.

Na rektora Politechniki Gdańskiej został wybrany w marcu 2016 r.; funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.

Otrzymał wiele nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe; został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.

źródło:

Zobacz więcej