Dramatyczny finał w Lugano. Awans Igi Świątek w rankingu WTA

Iga Świątek przegrała w finale (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO CRINARI)

Iga Świątek przegrała w Lugano ze Słowenką Poloną Hercog 3:6, 6:3, 3:6 w swoim pierwszym finale tenisowego turnieju cyklu WTA. Polka i tak odniosła największy sukces w karierze i awansuje do pierwszej setki światowego rankingu.

Iga Świątek już w finale WTA w Lugano! Polka nie dała szans rywalce

Iga Świątek pokonała Czeszkę Kristynę Pliskovą 6:0, 6:1 i awansowała do finału turnieju WTA na kortach ziemnych w Lugano (pula nagród 250 tys....

zobacz więcej

Obfitujące w zwroty akcji spotkanie trwało ponad dwie godziny, ale w pierwszym secie zostało przerwane na ok. 80 minut z powodu opadów deszczu. Z kolei po zakończeniu drugiej partii Hercog potrzebowała przerwy medycznej.

Ostatecznie zawodniczkom udało się dokończyć mecz, który kosztował Polkę sporo nerwów. Po serii prostych błędów i kilku niesprzyjających decyzjach sędzi pod koniec pierwszego seta Świątek ze łzami w oczach rozmawiała z trenerem Piotrem Sierzputowskim.

Z czasem jednak myliła się coraz rzadziej i nabierała pewności siebie. Od stanu 3:3 w drugim secie rozstrzygnęła na swoją korzyść pięć kolejnych gemów. Jednak później znów inicjatywę przejęła Hercog, która wygrała cztery gemy z rzędu.

W dziewiątym gemie Polka obroniła wprawdzie pierwszą piłkę meczową, ale Hercog wykorzystała drugą i zdobyła trzeci tytuł w karierze.

Świątek popełniła w sumie 51 niewymuszonych błędów i pięć podwójnych błędów serwisowych. Wykorzystała natomiast tylko sześć z 16 break pointów – przy ośmiu na 12 szans na przełamanie Słowenki. Mecz toczył się w trudnych warunkach. Poza deszczem zawodniczkom doskwierał wiatr i przenikliwy chłód.

28-letnia Słowenka zdobyła pierwszy tytuł od blisko siedmiu lat. W lipcu 2011 roku odniosła pierwsze turniejowe zwycięstwo wygrywając finał w Bastad, a rok później obroniła tytuł w Szwecji. Mimo porażki Świątek po raz pierwszy pojawi się w pierwszej setce światowego rankingu WTA, który zostanie opublikowany w poniedziałek.

źródło:

Zobacz więcej