RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Wraz z chrztem Polska pojawiła się na mapach Europy”

Chrzest Mieszka I odbył się 14 kwietnia 966 roku (fot. Wikimedia Commons)

Po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono początek polskiej państwowości, związany z chrztem Mieszka I, który odbył się 14 kwietnia 966 roku. – Polska zaistniała wraz z chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy – mówi ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w piątek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

zobacz więcej

„Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny” – czytamy w uzasadnieniu przyjętej 22 lutego bieżącego roku ustawy.

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski powiedział Polskiemu Radiu, że chrzest określał polską państwowość i tożsamość. – Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy – powiedział. Zwrócił uwagę na ponad 1050-letnią historię Polski, która bez Kościoła „byłaby radykalnie inna”.

– Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali – powiedział ksiądz Chrostowski. Podkreślił, że w naszej historii było wiele różnych kryzysów, z których wychodziliśmy w dużej mierze dzięki wierze chrześcijańskiej i zasadom. Dodał, że wiele zawdzięczamy Kościołowi, który konsolidował scalał naród w trudnych okresach historii.

Autorzy projektu ustanowienia Święta Chrztu Polski wyrazili nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za przyszłość Polski wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków. Ksiądz profesor Chrostowski powiedział, że wdzięczność wobec dziedzictwa pokoleń zobowiązuje nas do pracy dla ojczyzny. Zwrócił uwagę, że szczególnie potrzebna jest organiczna, wytrwała praca, a także przywracanie zgody społecznej i pojednania.

źródło:
Zobacz więcej