RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Widzowie na całym świecie poznają Polskę, jakiej jeszcze nie znali”

W Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles odbędzie się światowa premiera filmu „Poland: The Royal Tour” (fot. Wikimedia Commons)
W Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles odbędzie się światowa premiera filmu „Poland: The Royal Tour” (fot. Wikimedia Commons)

Przed nami światowa premiera filmu „Poland: The Royal Tour”, produkcji zrealizowanej przez dziennikarza Petera Greenberga wraz z Polską Fundacją Narodową dla amerykańskiej telewizji PBS. Gospodarzem filmu, zgodnie z formułą produkcji, jest premier Mateusz Morawiecki. Pierwszy z serii pokazów premierowych odbędzie się w Los Angeles. – Widzowie na całym świecie poznają Polskę, jakiej jeszcze nie znali – podkreśla Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa startuje z projektem żeglarskim „I love Poland”

Polska będzie miała swój jacht, który będzie mógł startować w największych regatach na świecie. W Gdyni Polska Fundacja Narodowa zainaugurowała...

zobacz więcej

„The Royal Tour”’ to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Atrakcyjności godzinnego programu sprzyja jego autorska formuła – przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu. Poprzednie edycje „The Royal Tour”’ były realizowane m.in. w Izraelu, Meksyku i Jordanii.

Pomysłodawcami serii i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg, gwiazda telewizji CBS i PBS, laureat nagrody Emmy, znany również jako „The Travel Detective” (CBS News) i Mitchell Cannold, producent filmów dokumentalnych, laureat nagrody Producers Guild of America, nominowany do nagrody Emmy w kategorii „Wybitny serial dokumentalny”.

Widzowie zobaczą w filmie m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, obóz Auschwitz Birkenau, Malbork, Gdynię i Góry Świętokrzyskie.

Organizacja planu zdjęciowego na terenie całego kraju, z udziałem urzędującego premiera, była olbrzymim wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Zdjęcia były realizowane od września do listopada ub. r. przez trzy zespoły operatorskie, mające do dyspozycji m.in. drony i śmigłowiec do zdjęć lotniczych.

– To naprawdę wielki sukces, że udało się nam przekonać producentów do realizacji programu „The Royal Tour” w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na premierę, która odbędzie się w Los Angeles. Film jest świetny i mamy nadzieję, że widzowie na całym świecie poznają Polskę, jakiej jeszcze nie znali – podkreśla Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Polskim producentem filmu jest Piotr C. Śliwowski (VES Award Nominee, Golden Reel Award MPSE, PAF), producent takich filmów jak „Miasto ruin”, „Powstanie Warszawskie” i „Warsaw Uprising” – oficjalnego kandydata do Oskara w 2014 r.

– Cieszy nas ogromnie, że uroczyste premiery odbędą się w tak prestiżowych lokalizacjach jak Amerykańska Akademia Filmowa w Los Angeles – 15 kwietnia, The Lyric Opera w Chicago – 16 kwietnia czy wreszcie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – 17 kwietnia. Ponadto film będzie emitowany w telewizji PBS, amerykańskiej sieci 354 stacji – dodaje Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.


„Poland: The Royal Tour” (56 min., j.ang.)
Producenci: Peter Greenberg, Mitchell Cannold, Piotr C. Śliwowski
Scenariusz i reżyseria: John Feist
Zdjęcia: Lewalter Fooks
Montaż: Spencer Keimon, Michael Griffin, Gary Pollak

źródło:
Zobacz więcej