Biegacze z Afryki najszybsi na trasie Orlen Warsaw Marathon

Etiopczyk Regasa Mindaye Bejiga czasem 2:09.42 wygrał Orlen Warsaw Marathon. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Sheila Jerotich (2:26.06). Mistrzem Polski w maratonie został Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek), który zajął czwarte miejsce. Łącznie wystartowało kilkanaście tysięcy osób.

Iga Świątek już w finale WTA w Lugano! Polka nie dała szans rywalce

Iga Świątek pokonała Czeszkę Kristynę Pliskovą 6:0, 6:1 i awansowała do finału turnieju WTA na kortach ziemnych w Lugano (pula nagród 250 tys....

Biegacze rozpoczęli rywalizację o godzinie 9, wraz z drugim biegiem na 10 kilometrów stworzą biało-czerwoną flagę. – Hasło przewodnie naszej imprezy od samego początku, to jest „Narodowe święto biegania”. Trasa maratonu liczy 42 km 195 m. Biegniemy przez pół Warszawy, głównymi ulicami. Najtrudniejsze momenty mamy na 19. kilometrze, czyli podbieg na ulicy Myśliwieckiej przy Agrykoli, oraz 33. kilometr, czyli ulica Tamka, która doprowadzi nas do Krakowskiego Przedmieścia – mówił rzecznik prasowy maratonu Jarosław Żurawski.

Zwyciężył Etiopczyk Regasa Mindaye Bejiga, który do ostatnich metrów walczył z ubiegłorocznym triumfatorem Orlen Warsaw Marathon Kenijczykiem Ezekielem Kemboi Omullo. Swojego rywala wyprzedził o siedem sekund.

Niedzielny bieg był jednocześnie mistrzostwami Polski mężczyzn. Złoty medal zdobył Chabowski (2:13.10), srebrny Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań; 2:13.25), zaś brązowy Adam Nowicki (MKL Szczecin; 2:13.28).

W rywalizacji kobiet najlepszą z Polek była Aleksandra Lisowska, która została sklasyfikowana na ósmej pozycji. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn uzyskała czas 2:35.55.

W towarzyszącym biegu Oshee na 10 km najlepsi byli Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo; 29.30) i Karolina Nadolska (MKL Toruń; 32.32).

W rywalizacji na handbike'ach na 10 km najlepszy był trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk (ZKS Stal Rzeszów).

W sumie w niedzielnych biegach ze startem i metą w okolicach PGE Narodowego wystartowało kilkanaście tysięcy osób. W sześciu dotychczasowych edycjach ORLEN Warsaw Marathonu wzięło udział prawie 200 tys. biegaczy.