RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Lekarz ojcem 49 dzieci pacjentek. Zamieniał spermę dawców na swoją

Lekarz podmieniał nasienie dawców na swoje (fot. Chris So/Toronto Star via Getty Images)

Testy DNA potwierdziły podejrzenia, że zmarły przed dwoma laty szef holenderskiej kliniki podczas zabiegów sztucznego zapłodnienia korzystał z własnej spermy. Zgodnie z ogłoszonymi wynikami, lekarz „spłodził” co najmniej 49 dzieci.

Pomyłka przy in vitro – pacjentka urodziła cudze dziecko. Lekarz uniewinniony

Sąd lekarski uniewinnił lekarza obwinianego za pomyłkę przy in vitro. Przed czterema laty pacjentka w Policach urodziła cudze dziecko z wadami...

zobacz więcej

Potwierdziły się przypuszczenia, że Jan Karbaat podmieniał w nieistniejącej już klinice w Bijdorp pod Rotterdamem spermę dawców na swoją.

Lekarz prowadził centrum leczenia niepłodności do 2009 roku. Placówka została zamknięta m.in. z powodu podejrzeń, że stosował w zabiegach własne nasienie.

Karbaat miał podobno mówić, że doczekał się 60 potomków. Przed dwoma laty stanął przed sądem. Wkrótce potem zmarł. Po jego śmierci, w należącym do niego domu zabezpieczono próbki DNA. Sąd pozwolili w piątek na ujawnienie wyników badań.

Dzieci pacjentów kliniki powołały zrzeszenie, Defence for Children, i wynajęły prawnika, który reprezentuje ich interesy w sądzie. Holenderska agencja ANP, powołując się na informacje z tego źródła podała, że nasienie lekarza mogło też trafić do innych klinik.

źródło:
Zobacz więcej