Jarosław Kaczyński: Przyjęcie euro byłoby potężnym uderzeniem w polską gospodarkę

Przyjęcie w najbliższym czasie euro byłoby potężnym uderzeniem w polską gospodarkę – powiedział na antenie TVP Info Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że musimy zrównać się poziomem gospodarczym z Niemcami. – My się rozwijamy wyraźnie szybciej niż Niemcy, nadrabiamy tę różnice, ale to jest jeszcze długa droga – oznajmił.

Jarosław Kaczyński: Mówimy „nie” euro, mówimy „nie” europejskim cenom

– Czy kieszenie Polaków zyskają na euro, czy zostaną one zredukowane? Niezależnie od mechanizmu przyjęcia euro, stracimy na tym – mówił podczas...

zobacz więcej

W sobotę w Lublinie odbyła się konwencja PiS, której głównym tematem było euro.

W rozmowie z TVP3 Lublin Jarosław Kaczyński podkreślił, że chodzi obecnie przede wszystkim o ochronę interesów gospodarczych Polski w skali makro i mikro. – W skali makro to znaczy w skali całego kraju, a w skali mikro, to znaczy w skali gospodarstwa domowego – zauważył.

– W tej chwili, albo w najbliższym czasie, przyjmowanie euro to byłoby potężne szokowe uderzenie w polska gospodarską i szokowe uderzenia w gospodarstwa domowe – oznajmił prezes PiS.

Zaznaczył, że musimy z wprowadzeniem euro zaczekać wiele lat. – Po prostu musimy zrównać się (…) poziomem, nawet nie ze średnią UE, bo to jest za mało, ale z Niemcami – powiedział.

– Czy to jest możliwe? To Jest możliwe. My się rozwijamy wyraźnie szybciej niż Niemcy, nadrabiamy tę różnice, ale to jest jeszcze długa droga – stwierdził i dodał, że dlatego, w tej chwili, sprawa euro jest nieaktualna.

Morawiecki: Opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę

– Nie opłaca się nam, dziś w szczególności, przyjąć waluty euro. Opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę – mówił podczas konwencji...

zobacz więcej

– Ona któregoś dnia, ze względu na traktat akcesyjny, musi stać się aktualna, ale czy to będzie za 15, 20 czy 25 lat to jeszcze zobaczymy – powiedział.

Dodał, że chciałby, żeby nastąpiło to jak najszybciej. – Chciałbym, żeby Polska się bardzo szybko rozwijała, żeby ten dystans był szybo niwelowany – zaznaczył prezes PiS.

– Dzisiaj musimy pilnować interesu polskiej gospodarki i interesu polskich gospodarstw domowych, czyli po prostu interesu kieszeni polaków – powiedział i podkreślił, że „to jest w te chwili najważniejsze”.


Jarosław Kaczyński wspomniał także słowa Mateusza Morawieckiego. – Pan premier mówił, że nawet taki kraj jak Finlandia, który jest naprawdę silny gospodarczo, jednak na euro bardzo mocno stracił – zauważył.

źródło:
Zobacz więcej