Bielan o Schetynie: To przyjaciel, niemalże zwierzchnik Broniarza

W piątek ZNP podjał decyzję o kontynuowaniu strajku (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Myślę, że wszystkie poważniejsze decyzje szef ZNP Sławomir Broniarz konsultuje z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną – powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to efekt rządów PO-PSL.

ZNP nie przerwie strajku. Broniarz: Matury są zagrożone

– Akcja strajkowa ma być kontynuowana także podczas w okresie dni wolnych od zajęć lekcyjnych; dni przerwy świątecznej są przerwą dla uczniów, nie...

zobacz więcej

Bielan pytany w RMF FM o ewentualne zakłócenia w przebiegu matur, odpowiedział, że nie wierzy, „żeby któryś z polityków rzeczywiście doprowadził do tego, żeby nie było matur”. – Myślę, że pan Schetyna, pan Broniarz jednak się cofną – powiedział. Dodał, że Grzegorz Schetyna „to jest przyjaciel, niemalże zwierzchnik pana Broniarza”.

– Myślę, że wszystkie takie poważniejsze decyzje pan Broniarz jednak z nim konsultuje. (...) Widzę, jak zgodnie współpracują od kilku lat. Widziałem ich ramię w ramię na demonstracjach przeciwko rządowi, widziałem pana Broniarza wielokrotnie wychodzącego z siedziby Platformy Obywatelskiej, wiem jak pan Broniarz zachowywał się w ciągu choćby trzech lat rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy zamrożono płace nauczycieli – powiedział Bielan.

Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to m.in. efekt rządów PO-PSL. – Jeżeli mamy dzisiaj duży problem z płacami nauczycieli - bo ja przyznaję, że ten problem istnieje – to są to zaniechania rządu, m.in. Grzegorza Schetyny, który przez trzy lata zamroził płace nauczycieli między 2012 a 2015 rokiem i my dzisiaj musimy nadrabiać zaległości – powiedział. Dodał, że szef ZNP „wówczas nie organizował takich drastycznych protestów”.

Bielan ocenił, że strajk celowo został zaplanowany na kwiecień „w związku z kalendarzem wyborczym i w związku z egzaminami”.

Zaznaczył, że obecny rząd od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. podwyższy płace nauczycieli o niemal 21 proc.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek – według związkowców – skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

źródło:
Zobacz więcej