RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pod Grunwald również zimą. Rusza budowa całorocznego muzeum

Do 2020 roku na grunwaldzkich polach ma powstać nowe, całoroczne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W piątek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, której koszt ma wynieść 30 mln zł.

„W pogoni za legendą”. Przeszukają pole bitwy pod Grunwaldem

Pod Grunwaldem rozpoczynają się badania archeologiczne. Weźmie w nich udział kilkudziesięciu detektorystów z kilku krajów. Przez tydzień będą...

zobacz więcej

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział podczas uroczystości, że Pola Grunwaldzkie to marka regionu.

– Obok Mikołaja Kopernika, to drugie rozpoznawalne miejsce na Warmii i Mazurach. Grunwald ma też wymiar narodowy, bo tu rozegrała się największa bitwa średniowiecza – podkreślił. Jak dodał, Pola Grunwaldzkie to atrakcja turystyczna, ale przyciągająca tłumy jedynie latem podczas inscenizacji bitwy z 1410 roku. – Wówczas przyjeżdża tu kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Chcielibyśmy, żeby taka sama liczba turystów przyjeżdżała przez cały rok – wskazał.

Przypomniał, że budowa całorocznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, współfinansowaną z kontraktu terytorialnego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-20. Unijne pieniądze w wysokości ok. 15 mln zł przekazało ministerstwo kultury. Kolejne 15 mln zł dołożył samorząd wojewódzki.

Funkcjonująca przez lata sezonowa placówka muzealna powstała w 1960 roku. – To niewielkie muzeum, ale wpuszczone we Wzgórze Pomnikowe, przepiękne maszty, które stały się symbolem tego miejsca. W kolejnych latach, gdy etos i idea Grunwaldu zaczęły się rozwijać i rozszerzać, gdy zaczęto prowadzić badania archeologiczne i naukowe, obecne muzeum stało się za małe – mówił.

– Marzeniem muzealników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego od początku było uzupełnienie powstałej infrastruktury turystycznej. Takim uzupełnieniem jest nowe muzeum – dodał.

Wystawy i sala rycerska

Plany budowy i projekt wykonawczy nowego całorocznego muzeum zaprezentowano jesienią 2017 roku. Nowy budynek powstałby przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Mimo niedużej powierzchni, bo wynoszącej 3,5 tys. m kw., budynek będzie wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, zmieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami oraz sklepy. Pierwszy przetarg wyłonił wykonawcę, który nie zdołał zgodnie z harmonogramem poprowadzić prac budowlanych. Dlatego po odstąpieniu z nim od umowy, obecnego wykonawcę wyłoniono w drugim przetargu.

Pola Grunwaldzkie zostały na nowo zagospodarowane przed jubileuszem 600-lecia bitwy w 2010 r. Licząc się z tym, że w roku jubileuszowym i na obchody przyjedzie wielu turystów z Polski i zagranicy, władze samorządowe zmodernizowały wówczas infrastrukturę, która pozwoliła przyjąć przyjezdnych. Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne, a także wybudowano pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej