Szef MSZ Niemiec: Polska i Niemcy motorem europejskiego rozwoju

Heiko Maas (L) i Jacek Czaputowicz podczas debaty nt. przyszłości Europy (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Uważam za ważne, by nie tylko Francja i Niemcy uzgadniały swe stanowiska, ale także – by Niemcy i Polska znajdowały wspólne odpowiedzi – powiedział w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec. Heiko Maas przekonywał, że Polska i Niemcy – wzorem Niemiec i Francji – mogą zacieśnić współpracę. Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że chce, by powstał polsko-niemiecki „motor europejskiego rozwoju”.

„Polska wśród państw, które chciałyby szybkiej akcesji Bałkanów Zachodnich do UE”

Polska wraz z sąsiadami z regionu, należy do tych państw, które chciałyby szybkiego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE – powiedział szef...

zobacz więcej

Szefowie polskiego oraz niemieckiego MSZ Jacek Czaputowicz i Heiko Maas wzięli w piątek udział w debacie na temat przyszłości Europy.

– Niemcy to nie tylko Europa Zachodnia, a Polska to nie tylko Europa Wschodnia. Razem jesteśmy w centrum Europy – stwierdził Maas, zaznaczając, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej takie kraje, jak Polska, Hiszpania czy Włochy muszą „na nowo zdefiniować swoją rolę”.

Podczas debaty padły pytania o koncepcję „strategicznej autonomii”, o której toczą się w Brukseli dyskusje. Zakłada ona wzmocnienie potencjału obronnego UE. Jak stwierdził szef niemieckiej dyplomacji, koncepcja ta nie oznacza „oderwania się od relacji transatlantyckich”, nie ma być też konkurencją dla NATO, polega natomiast na przesunięciu strukturalnych, koniecznych przy zmianach polityki obronnej Stanów Zjednoczonych. Maas przekonywał, że Unia może zaoferować więcej możliwości współpracy obronnej niż NATO. Zadeklarował, że Niemcy zamierzają przykładać większą wagę do obrony i prewencji cywilnej.

„Niemcy wypłaciły ok. 80 mld euro reparacji, Polska dostała ochłapy”

Szacuje się, że jak dotąd Niemcy wypłaciły różnym krajom ok. 80 mld euro indywidualnych odszkodowań; większość otrzymali obywatele Izraela i krajów...

zobacz więcej

Inne stanowisko przedstawił szef polskiego MSZ. Jak zaznaczył, UE nie może zapewnić większego bezpieczeństwa wschodniej Europy. „Problematyczna” byłaby – zdaniem Czaputowicza – sytuacja, w której „strategiczna autonomia” miałaby doprowadzić do uniezależnienia się od USA. Minister określił też Polskę jako „lidera utrzymywania stosunków transatlantyckich w UE”.

Ministrowie byli zgodni co do wizji przystąpienia krajów Bałkanów Zachodnich do Unii. Szef polskiego MSZ stwierdził, że Polska wraz z sąsiadami z regionu, należy do tych państw, które chciałyby szybkiego członkostwa krajów procesu berlińskiego.

Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji z UE sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury.

Czaputowicz odniósł się też do kwestii reparacji wojennych. Jak powiedział, straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic, m.in. 75-lecia wybuchu powstania warszawskiego czy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister, pytany, czy w trakcie rozmów była poruszana kwestia reparacji wojennych, odpowiedział, że nie. Podkreślił, że ta sprawa jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja parlamentarna.

źródło:
Zobacz więcej