Przeszczep bakterii pomógł dzieciom z autyzmem

Naukowcy mówią o możliwej terapii nowego typu (fot. Shutterstock/Africa Studio)

U dzieci chorych na autyzm, którym wszczepiono korzystne bakterie jelitowe, jeszcze przez dwa lata od zabiegu obserwowano poprawę stanu zdrowia. Metoda wymaga dokładnego zbadania, ale naukowcy mówią o możliwej terapii nowego typu.

Zwrot w badaniach nad autyzmem? Pomoże… obserwacja ruchu

Zarówno kobiety jak i mężczyźni szybko identyfikują kierunek ruchu obiektów, ale mężczyźni robią to w krótszym czasie – ustalili amerykańscy...

zobacz więcej

Jak podaje amerykańska placówka Centers for Disease Control and Prevention, 1 na 59 dzieci w wieku do 8 lat cierpi na autyzm. W roku 2000 chorowało 1 na 150 dzieci.

Mimo stosowanych terapii psychologicznych, leków czy diet, brakuje skutecznego sposobu na wyraźne łagodzenie podstawowych objawów autyzmu, takich, jak problemy z komunikacją czy utrzymujące się, powtarzalne zachowania.

Naukowcy z Arizona State University na łamach magazynu „Scientific Reports” opisali tymczasem eksperyment, w którym dużą poprawę zauważyli u cierpiących na autyzm dzieci leczonych przeszczepem korzystnych bakterii jelitowych.

Pomysł na zastosowanie takiego podejścia wziął się stąd, że dzieci z autyzmem często cierpią na poważne zaburzenia gastryczne. Co więcej, najnowsze badania wskazują na oddziaływania między żyjącymi w jelicie bakteriami a mózgiem.

Po bakteryjnej terapii nastąpiła poprawa stanu układu pokarmowego i wyraźne złagodzenie objawów autyzmu. Stan dzieci poprawiał się jeszcze przez dwa lata po zakończeniu leczenia.

Po tym czasie specjaliści zauważyli 45 proc. poprawę, jeśli chodzi o podstawowe symptomy związane z autyzmem, czyli dotyczące języka, interakcji społecznych i objawy behawioralne.

Na początku badania 83 proc. dzieci cierpiało na ciężką formę autyzmu, a na końcu tylko 17 proc. Sama terapia trwała 10 tygodni i obejmowała wcześniejsze leczenie antybiotykiem - wankomycyną, oczyszczanie jelita grubego, czasowe zmniejszenie kwasowości żołądka i codzienne podawanie bakterii przez 7 do 8 tygodni.

Przed terapią naukowcy stwierdzili u dzieci z autyzmem mniejszą ilość niektórych korzystnych bakterii, jak np. Bifidobacterium czy Prevotella. – To pierwsze na świecie odkrycie, kiedy dwa lata po klinicznym badaniu przeszczepu bakterii i odnowienia mikrobiomu z pomocą FMT (ang. fecal microbiota transplantation - przeszczep mikrobiomu kałowego), pozytywne efekty nadal wzrastają. Określiłbym to jako najsilniejszą poprawę w badanej grupie, jaką kiedykolwiek udało się uzyskać w obszarze objawów autyzmu – twierdzi współautor badania i pionier stosowania przeszczepów bakterii, prof. Thomas Borody z Centre for Digestive Diseases w Sydney.

źródło:

Zobacz więcej