Bardziej zrównoważone zasady we wzajemnym handlu obiecał m.in. premier Chin Li Keqiang w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Morawiecki podkreślił, że rząd chce większego otwarcia rynku chińskiego dla polskich przedsiębiorców, i zapewnił, że Polska jest gotowa na chińskie inwestycje infrastrukturalne, ale na zasadach równoprawnych.
Środowy „Financial Times” informuje, że jeszcze w tym miesiącu Włochy mogą ogłosić poparcie dla chińskiej inicjatywy „Pas i Szlak” (Nowy Jedwabny...
zobacz więcej
W piątek w Dubrowniku w Chorwacji odbył się VIII szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Do formatu 16+1 dołączyła również Grecja reprezentowana przez premiera tego kraju Aleksisa Ciprasa, rozszerzając format do 17+1. Na marginesie szczytu szef polskiego rządu spotkał się z premierem Li Keqiangiem.
Morawiecki ocenił rozmowę z szefem chińskiego rządu jako bardzo udaną.
– Premier Chin przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami, nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze uwagi, nasze zastrzeżenia, nasze podejście do polityki handlowej, reakcja była bardzo konstruktywna - obiecał działania zmierzające do tego, żeby handel odbywał się bardziej na zasadzie zrównoważonej – powiedział premier.
Premier @MorawieckiM po #16plus1Dubrovnik: Reakcja premiera #LiKeqiang na tematy, które poruszyłem była bardzo pozytywna i konstruktywna. Zgodził się, że sytuacja deficytu handlowego nie może trwać zbyt długo. Obiecał działania na rzecz handlu na zasadzie bardziej zrównoważonej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 kwietnia 2019
Premier @MorawieckiM po szczycie #16plus1Dubrovnik: Rozmowy w #Dubrownik, a przede wszystkim ta z premierem Chin #LiKeqiang, moim zdaniem były bardzo dobre i bardzo udane. pic.twitter.com/X5cbyEZXvs
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 kwietnia 2019
„Chiny państwem otwartym na towary i usługi z innych krajów”
Morawiecki poinformował, że w rozmowie wspomniał m.in. o polskim sektorze meblarskim, mięsnym, eksporcie polskiego drobiu i wieprzowiny z terenów nieobjętych ASF oraz eksporcie polskich kosmetyków i produktów przemysłowych.
– Zobaczymy oczywiście, czy w ślad za tą rozmową pójdą też konkretne zmiany w regulacjach chińskich – zauważył premier.
Podkreślił, że Chiny są państwem otwartym na towary i usługi z innych krajów, ale mają system certyfikatów, dodatkowych zgód zarówno władz lokalnych, jak i centralnych, które - jak zastrzegł - utrudniają wejście polskich przedsiębiorców na rynek chiński. Zaznaczył przy tym, że rozmawiał z polskimi przedsiębiorcami eksportującymi swoje towary do Chin, którzy informowali go o dodatkowych utrudnieniach w eksporcie.
Premier ocenił sam szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin za udany. "To jest format właściwy, bo kraje Europy Środkowej mają swoją historię, swoje problemy i swoją wspólną charakterystykę podejścia do polityki gospodarczej, inwestycyjnej czy handlowej i na takiej zasadzie nasze państwa negocjują z Chinami z jednej strony inwestycje infrastrukturalne, a z drugiej strony politykę handlową" - mówił Morawiecki.
Premier @MorawieckiM po #16plus1Dubrovnik: Zwróciłem też premierowi #LiKeqiang uwagę na nasz eksport mebli oraz mięsa. Chiny oficjalnie są państwem otwartym na usługi i produkty z innych krajów, ale wymagają często wielu certyfikatów co utrudnia działanie polskim przedsiębiorcom.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 kwietnia 2019
„Chiny są bardzo zainteresowane wzięciem udziału w tych dużych inwestycjach”
Szef rządu akcentował również rolę turystyki chińskiej, która – jak mówił – jest bardzo ważnym sektorem dla polskiego rynku.
– "Cieszę się, że mogłem też podkreślić, że nasza polityka handlowa jako część polityki europejskiej związanej z UE jest bardzo ważnym filarem współpracy między Polską a Chinami – powiedział.
– Po tych kilku godzinach spędzonych na południu Europy, w Dubrowniku, w Chorwacji, jestem jeszcze bardziej przekonany, że warto kontynuować tę rozmowę, że nasi partnerzy chińscy potrzebują usłyszeć od czasu do czasu, jakie są nasze problemy, przez jaki pryzmat my patrzymy na handel z Chinami i chcemy dla naszych przedsiębiorców coraz bardziej otwierać rynek chiński, bo to jest potęga gospodarcza, potęga technologiczna i nie ulega wątpliwości, że jednocześnie też szansa dla polskich przedsiębiorców – dodał Morawiecki.
Premier pytany o rozmowy dotyczące ewentualnych chińskich inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, odpowiedział, że Polska jest zainteresowana przyciąganiem chińskich inwestorów, ale – jak dodał – polskie doświadczenia nie są zbyt pozytywne w tym zakresie.
– Nie są pozytywne, ponieważ kilka lat temu wielkie przedsiębiorstwo budowlane nie dokończyło na czas dużej inwestycji drogowej, autostrady A2, i dlatego podczas rozmów z partnerami chińskimi wskazujemy, że muszą być gwarancje dobrego wykonania inwestycji infrastrukturalnych – przekazał szef rządu.
– Powiedziałem premierowi Li Keqiangowi, że jesteśmy gotowi na takie inwestycje, ale oczywiście na zasadach równoprawnych, nie dyskryminujących żadnych przedsiębiorstw ani z UE ani z Polski – dodał Morawiecki.
Szef rządu pytany, czy w rozmowie z premierem Chin poruszył temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, potwierdził, że taki temat się pojawił. – Chiny są bardzo zainteresowane wzięciem udziału w tych dużych inwestycjach, ale my oczywiście podkreślamy, że one są otwarte dla wszystkich przedsiębiorców polskich, zagranicznych, na zasadzie niedyskryminacyjnej – podkreślił Morawiecki.
Premier @MorawieckiM po #16plus1Dubrovnik: Format tego spotkania w #Dubrownik był bardzo dobry. Nasze państwa negocjują z #Chiny m. in. politykę handlową. Dbamy tym o nasze interesy i eksport, ale także zapraszamy turystów z Chin do odwiedzania naszych krajów.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 kwietnia 2019