RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska i Chiny chcą zwiększenia wymiany handlowej. Li Keqiang spotkał się z Mateuszem Morawieckim

Bardziej zrównoważone zasady we wzajemnym handlu obiecał m.in. premier Chin Li Keqiang w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Morawiecki podkreślił, że rząd chce większego otwarcia rynku chińskiego dla polskich przedsiębiorców, i zapewnił, że Polska jest gotowa na chińskie inwestycje infrastrukturalne, ale na zasadach równoprawnych.

Włochy chcą wesprzeć program inwestycyjny zwany Nowym Jedwabnym Szlakiem

Środowy „Financial Times” informuje, że jeszcze w tym miesiącu Włochy mogą ogłosić poparcie dla chińskiej inicjatywy „Pas i Szlak” (Nowy Jedwabny...

zobacz więcej

W piątek w Dubrowniku w Chorwacji odbył się VIII szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Do formatu 16+1 dołączyła również Grecja reprezentowana przez premiera tego kraju Aleksisa Ciprasa, rozszerzając format do 17+1. Na marginesie szczytu szef polskiego rządu spotkał się z premierem Li Keqiangiem.

Morawiecki ocenił rozmowę z szefem chińskiego rządu jako bardzo udaną.

– Premier Chin przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami, nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze uwagi, nasze zastrzeżenia, nasze podejście do polityki handlowej, reakcja była bardzo konstruktywna - obiecał działania zmierzające do tego, żeby handel odbywał się bardziej na zasadzie zrównoważonej – powiedział premier.Premier: Zależy nam na otwarciu chińskiego rynku na eksport polskiej wieprzowiny

„Chiny państwem otwartym na towary i usługi z innych krajów”

Morawiecki poinformował, że w rozmowie wspomniał m.in. o polskim sektorze meblarskim, mięsnym, eksporcie polskiego drobiu i wieprzowiny z terenów nieobjętych ASF oraz eksporcie polskich kosmetyków i produktów przemysłowych.

– Zobaczymy oczywiście, czy w ślad za tą rozmową pójdą też konkretne zmiany w regulacjach chińskich – zauważył premier.

Podkreślił, że Chiny są państwem otwartym na towary i usługi z innych krajów, ale mają system certyfikatów, dodatkowych zgód zarówno władz lokalnych, jak i centralnych, które - jak zastrzegł - utrudniają wejście polskich przedsiębiorców na rynek chiński. Zaznaczył przy tym, że rozmawiał z polskimi przedsiębiorcami eksportującymi swoje towary do Chin, którzy informowali go o dodatkowych utrudnieniach w eksporcie.

Premier ocenił sam szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin za udany. "To jest format właściwy, bo kraje Europy Środkowej mają swoją historię, swoje problemy i swoją wspólną charakterystykę podejścia do polityki gospodarczej, inwestycyjnej czy handlowej i na takiej zasadzie nasze państwa negocjują z Chinami z jednej strony inwestycje infrastrukturalne, a z drugiej strony politykę handlową" - mówił Morawiecki.Premier Morawiecki spotkał się z szefem chińskiego rządu

„Chiny są bardzo zainteresowane wzięciem udziału w tych dużych inwestycjach”

Szef rządu akcentował również rolę turystyki chińskiej, która – jak mówił – jest bardzo ważnym sektorem dla polskiego rynku.

– "Cieszę się, że mogłem też podkreślić, że nasza polityka handlowa jako część polityki europejskiej związanej z UE jest bardzo ważnym filarem współpracy między Polską a Chinami – powiedział.

– Po tych kilku godzinach spędzonych na południu Europy, w Dubrowniku, w Chorwacji, jestem jeszcze bardziej przekonany, że warto kontynuować tę rozmowę, że nasi partnerzy chińscy potrzebują usłyszeć od czasu do czasu, jakie są nasze problemy, przez jaki pryzmat my patrzymy na handel z Chinami i chcemy dla naszych przedsiębiorców coraz bardziej otwierać rynek chiński, bo to jest potęga gospodarcza, potęga technologiczna i nie ulega wątpliwości, że jednocześnie też szansa dla polskich przedsiębiorców – dodał Morawiecki.

Premier pytany o rozmowy dotyczące ewentualnych chińskich inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, odpowiedział, że Polska jest zainteresowana przyciąganiem chińskich inwestorów, ale – jak dodał – polskie doświadczenia nie są zbyt pozytywne w tym zakresie.

– Nie są pozytywne, ponieważ kilka lat temu wielkie przedsiębiorstwo budowlane nie dokończyło na czas dużej inwestycji drogowej, autostrady A2, i dlatego podczas rozmów z partnerami chińskimi wskazujemy, że muszą być gwarancje dobrego wykonania inwestycji infrastrukturalnych – przekazał szef rządu.

– Powiedziałem premierowi Li Keqiangowi, że jesteśmy gotowi na takie inwestycje, ale oczywiście na zasadach równoprawnych, nie dyskryminujących żadnych przedsiębiorstw ani z UE ani z Polski – dodał Morawiecki.

Szef rządu pytany, czy w rozmowie z premierem Chin poruszył temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, potwierdził, że taki temat się pojawił. – Chiny są bardzo zainteresowane wzięciem udziału w tych dużych inwestycjach, ale my oczywiście podkreślamy, że one są otwarte dla wszystkich przedsiębiorców polskich, zagranicznych, na zasadzie niedyskryminacyjnej – podkreślił Morawiecki.Premier Morawiecki w Dubrowniku. Bierze udział w szczycie 16+1

źródło:
Zobacz więcej