Zakupy przed świętami. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte w Niedzielę Palmową

Zakaz handlu nie obejmuje Wielkanocy (fot. PAP/Leszek Szymański)

W niedzielę, 14 kwietnia sklepy będą otwarte. Jest to niedziela poprzedzająca Wielkanoc, której zakaz handlu nie obejmuje. Następna niedziela po Wielkanocy, 28 kwietnia, również będzie handlowa.

Złagodzenia zakazu handlu w niedzielę nie będzie. „Ministerstwo nie rekomenduje zmian”

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. W analizie...

zobacz więcej

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach, na stacjach paliw płynnych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

źródło:

Zobacz więcej