RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jest nakaz aresztowania Rosjanina, który wywiózł córki do Polski

Rosjanin Denis Lisov (2L) z córkami: Sofią (L), Alisą (2P), Serafiną (P) podczas konferencji prasowej (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Sąd rejonowy w Oerebro wydał nakaz aresztowania Rosjanina Denisa Lisowa, który swoje trzy córki wywiózł ze Szwecji do Polski. Szwedzki prokurator uważa, że dzieci są pozbawione właściwej opieki, a mężczyzna może zacierać dowody.

Dokumenty w sprawie Rosjanina walczącego o dzieci odesłane do Szwecji

Do resortu sprawiedliwości wpłynęło postanowienie szwedzkiego sądu ws. Rosjanina Denisa Lisowa i wniosek o wykonanie tego postanowienia. Zostały...

zobacz więcej

Z pisemnego postanowienia sądu wynika, że Lisow podejrzany jest o samowolne wywiezienie córek ze Szwecji. Nie odprowadził ich do rodziny zastępczej po 6-godzinnym widzeniu, 30 marca. Dzień później został zatrzymany przez Straż Graniczną na warszawskim lotnisku.

Według sądu aresztowanie Lisowa jest niezbędne, gdyż istnieje ryzyko, że będzie on unikać wymiaru sprawiedliwości, utrudniać postępowanie oraz zacierać dowody lub w inny sposób komplikować dochodzenie.

Córki Rosjanina przebywały pod opieką rodziny zastępczej na podstawie wyroku szwedzkiego sądu z 2017 roku. Stwierdzono w nim m.in., że matka „z powodu choroby psychicznej lub jej symulowania” nie może sprawować opieki nad dziećmi, a pracujący w innej miejscowości ojciec nie jest w stanie zrekompensować jej nieobecności.

źródło:

Zobacz więcej