Mieszkanie Plus. W Warszawie ma powstać 700 lokali

Artur Soboń poinformował, że w granicach polskich miast jest prawie milion ha tzw. grantów rolnych, które będzie można przeznaczyć pod budownictwo z programu Mieszkanie Plus (fot. Shutterstock/Robert Ejsmond)

W Warszawie przy ul. Gilarskiej powstanie 700 lokali w ramach programu Mieszkanie plus – zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że w Krajowym Zasobie Nieruchomości jest 115 „bardzo atrakcyjnych” lokalizacji z całej Polski.

Mieszkanie Plus: W najbliższych latach powstanie ponad 110 tys. lokali

W najbliższych latach w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie ponad 110 tys. lokali – powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław...

zobacz więcej

Działkę przy ul. Gilarskiej i ul. św. Wincentego do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) przekazał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ocenie wiceministra, jest to teren z bardzo dobrą infrastrukturą i dojazdem, a za trzy lata będzie tam metro.

Soboń dodał, że w Krajowym Zasobie Nieruchomości jest obecnie 115 „bardzo atrakcyjnych” lokalizacji, na których – w całej Polsce – powstanie ok. 63 tys. mieszkań. W granicach polskich miast, kontynuował, jest prawie milion hektarów tzw. grantów rolnych, które będzie można przeznaczyć pod budownictwo z programu Mieszkanie Plus. W samej Warszawie jest sześć takich lokalizacji. Powstanie na nich – jak mówił – ponad 15 tysięcy takich mieszkań.

Soboń powiedział, że przyspieszenie realizacji rządowego programu będzie możliwe dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Po jej przyjęciu „będziemy gotowi, by rozpocząć realizację 100 tys. mieszkań, o których mówił premier Mateusz Morawiecki” – zaznaczył.

– Ustawę zmieniamy tak, by grunty m.in. z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa czy spółek Skarbu Państwa można było sprawnie przekazywać do KZN – mówił wiceminister. Dodał, że z 500 tys. działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie Plus.

Wiceszef MIiR tłumaczył, że większość nieruchomości ujętych w wykazach przekazanych do KZN przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna dla realizacji celów ustawowych KZN.

Mieszkanie plus w Gdyni. „Miasto zakończyło weryfikację osób chętnych”

– W czwartek miasto Gdynia zakończyło weryfikację osób chętnych na gdyńskie Mieszkanie plus – powiedziała rzecznik urzędu miasta Gdyni Agata...

zobacz więcej

– Zgłaszane działki przeszły szereg analiz dotyczących oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. Dzięki nim dziś możemy mieć pewność, że w wybranych lokalizacjach powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem – dodał.

Pytany, czego należy się spodziewać do końca tego roku, Soboń powiedział, że „do połowy tego roku chcielibyśmy mieć gotowe już projekty na ok. 50 tys. mieszkań, natomiast drugie tyle po wejściu w życie nowelizacji o KZN”.

Zmienione zapisy ustawy o KZN dotyczą m.in. odpłatności za grunty dla KOWR oraz AMW – ma ona wynosić 90 proc. ceny rynkowej przekazanych gruntów, natomiast 10 proc. – trafi do KZN. Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe – nie tylko z Jednostkami Samorządu Terytorialnego, jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, czy funduszami inwestycyjnymi.

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN pełni rolę państwowego banku gruntów, na których mają powstać lokale w ramach Mieszkania Plus.

źródło:

Zobacz więcej