RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Połowa ropy sprowadzana do Polski pochodzi spoza Rosji”

W 2018 roku PKN Orlen kupił ponad 3,5 mln ton surowca z Arabii Saudyjskiej (fot. Cynthia Johnson / Contributor/Getty Images)

Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji. Jest to efekt dywersyfikacji dostaw surowca i poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, między innymi z Saudi Aramco Oil Company.

Orlen wspiera kreatywność w biznesie

Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji rankingu „50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie”. Jest to coroczne zestawienie przedstawicieli firm i startupów,...

zobacz więcej

– Podejmowane działania w tym zakresie umożliwiają uzyskanie korzystnego z punktu widzenia PKN ORLEN miksu rop, prowadzącego do optymalizacji produkcji i pozytywnego wpływu na finalną jakość i cenę produktów dla klientów PKN ORLEN oraz stabilność na rynku – poinformowała spółka PKN Orlen na swoich stronach internetowych.

Koncern dodał, że miesięcznie do płockiej rafinerii trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych, w tym z Arabii Saudyjskiej.

Współpraca z Saudi Aramco poszerza się. Świadczą o tym nowe umowy handlowe zawarte ze spółkami zależnymi koncernu, np. kontrakt z Saudi Aramco Products Trading Company na dodatkowe dostawy saudyjskiej ropy do rafinerii PKN Orlen, a także na zakup przez saudyjskiego partnera ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez Orlen Lietuva.

– Dobrej jakości ropa naftowa, którą możemy kupić na korzystnych warunkach cenowych i bezpieczeństwo dostaw surowca są ważne dla dalszego rozwoju PKN ORLEN – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek cytowany w informacji. Dodał, że w interesie koncernu leży poszerzanie relacji biznesowych z takimi firmami jak Saudi Aramco. „Mam satysfakcję, że w ramach dotychczasowej współpracy zrobiliśmy przełomowy krok naprzód. Poszerzamy współpracę i podpisujemy umowę” – wskazał.

– Liczę, że znajdą się kolejne obszary do robienia dobrych interesów. To pierwsza tego typu umowa w historii płockiego koncernu – dodał.

PKN Orlen wyróżniony w rankingu World's Most Ethical Company 2019

PKN Orlen jako jedyna w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej firma został wyróżniony w prestiżowym rankingu World's Most Ethical Company 2019....

zobacz więcej

Relacje handlowe z saudyjskim koncernem PKN Orlen nawiązał w 2016 roku, podpisując pierwszą umowę na dostawy ropy w ramach kontraktu długoterminowego. W kwietniu 2018 r., w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez płocki koncern, firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększył dostarczany wolumen ropy saudyjskiej do 300 tys. ton surowca miesięcznie. W ciągu 2018 roku z Arabii Saudyjskiej PKN Orlen kupił ponad 3,5 mln ton surowca.

– Podpisana umowa umożliwi zakup GK ORLEN dodatkowo ok. 800 tys. ton ropy saudyjskiej, co oznacza, że wolumen sprowadzanej ropy saudyjskiej wzrośnie do ok. 400 tys. ton surowca miesięcznie – poinformował Orlen.

Zaznaczył też, że dzięki realizowanej polityce dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez Grupę PKN Orlen, obecnie 30 proc. przerabianej ropy przez wszystkie rafinerie (Polska, Litwa, Czechy) pochodzi spoza kierunku rosyjskiego. Natomiast znacząco więcej, bo prawie 50 proc. ropy naftowej sprowadzanej do Polski pochodzi z innych kierunków niż rosyjski. Obecnie do rafinerii w Płocku, oprócz rosyjskiej ropy, sprowadzana jest też ropa z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej.

źródło:

Zobacz więcej