Toczyli zaciekłe walki we Włoszech, kilka miesięcy przed bitwą o Monte Cassino

Polscy komandosi podczas ćwiczeń w Szkocji w 1943 roku (fot. pl.wikipedia.org)

Tablica pamiątkowa ku czci polskich żołnierzy, którzy jako pierwsi w grudniu 1943 roku stoczyli zwycięski bój na ziemi włoskiej, została odsłonięta w Pescopennataro we włoskim regionie Molise. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji z Rzymu.

Polscy komandosi jednak służą w Afganistanie. Szkolą antyterrorystów

Na prośbę NATO wysłaliśmy do Afganistanu komandosów, którzy pełnia misję „Resolute Support”. – Wydzielony zespół stacjonuje w prowincji Kandahar,...

zobacz więcej

Na pięć miesięcy przed batalią Drugiego Korpusu Polskiego na Monte Cassino, w miasteczku Pescopennataro, polscy żołnierze stoczyli zwycięską bitwę z Niemcami.

Pierwsza Samodzielna Kompania Commando dowodzona przez kapitana Władysława Smrokowskiego, jako pierwsza z jednostek polskich wylądowała we Włoszech. Oddział komandosów przez prawie rok był formowany i szkolony w Szkocji, Walii i Anglii. Przybyli 1 grudnia 1943 roku do portu Tarent na południu, na pokładzie statku Ville d'Oran.

Szlak bojowy elitarnego w historii Wojska Polskiego oddziału, znaczyły walki nad rzekami Sangro i Garigliano, na Monte Cassino i pod Ankoną. Już jako Drugi Batalion Komandosów Zmotoryzowanych żołnierze brali udział w bitwie o Bolonię.

Na odsłoniętej tablicy znajduje się napis po polsku i włosku: „Pamięci polskich żołnierzy Pierwszej Samodzielnej Kompanii Commando, którzy w grudniu 1943 roku stoczyli w Pescopennataro zwycięski bój za wolność naszą i waszą”.

Na uroczystość przybyli reprezentanci miejscowych władz z regionu Molise. Obecny był pododdział Wojska Polskiego, a także przedstawiciele Polonii oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pierwszej Samodzielnej Kompanii Commando.

źródło:

Zobacz więcej