Szydło: Wybory zdecydują, jak silna będzie reprezentacja Polski w europarlamencie

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja (fot. Omar Havana/Getty Images)

To są bardzo ważne wybory, w których decydujemy o tym, jak silna będzie reprezentacja Polski w Parlamencie Europejskim – mówiła w Krakowie Beata Szydło, prezentując podpisy pod listą kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

Sondaż: PiS na prowadzeniu w sondażu wyborczym do europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 36 proc. i wyprzedza Koalicję Europejską z 33 proc. poparcia – wynika z eurosondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej”.

zobacz więcej

Szydło, która jest liderem tej listy, poinformowała, że w piątek zostanie zarejestrowana lista do PE w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie. Według niej zebrano pod nią „imponującą liczbę głosów”.

Przewodniczący małopolskich struktur PiS minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że w obu województwach zebrano ponad 70 tys. podpisów.

Wicepremier podkreśliła podczas briefingu prasowego w Krakowie, że kampania wyborcza do europarlamentu nabiera coraz szybszego tempa, a kandydaci PiS są w niej aktywni.

– Jeździmy po okręgu, spotykamy się, wszyscy kandydaci są zaangażowani. Chcemy informować o naszym programie, mówić co drużyna Prawa i Sprawiedliwości chce zrealizować w europarlamencie dla Polski i Polaków – zaznaczyła.

Wybory do PE – przekonywała Szydło – są bardzo ważnymi wyborami, w których zdecydujemy o tym, jak silna będzie reprezentacja Polski w europarlamencie. – To istotne wybory dla Polski, również w kontekście wyborów jesiennych, bo rozpoczynają maraton wyborczy w tym roku – dodała.

Adamczyk ocenił, że „każdy podpis zebrany pod listą PiS to zobowiązanie dla kandydatów – dobrego, skutecznego reprezentowania spraw polskich w Parlamencie Europejskim”.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Prezydent podpisał postanowienie

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja; prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie – poinformowała w...

zobacz więcej

– Nasi kandydaci, a za chwilę europarlamentarzyści, będą skutecznie zabiegali o sprawy polskie, będą skutecznie realizowali te nadzieje, które złożone są m.in. za podpisami osób, które poparły listę PiS z Małopolski i świętokrzyskiego z premier Beatą Szydło na czele – zaznaczył Adamczyk.

Szef świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec ocenił, że liczba zebranych podpisów jest „dobrym prognostykiem na przyszłość”.

– Jestem przekonany, że ta ofensywa PiS, która w woj. świętokrzyskim trwa dociera do naszych wyborców. Liczę na to, że w dniu wyborów padnie ćwierć miliona głosów na naszą listę – zaznaczył.

Listę kandydatów w okręgu małopolsko-świętokrzyskim otwiera wicepremier Szydło, drugie miejsce przypadło europosłowi Ryszardowi Legutce, z trzeciej pozycji wystartuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, z czwartej poseł PiS Dominik Tarczyński.

Piąte miejsce na liście przypadło posłowi PiS Włodzimierzowi Bernackiemu, szóste posłance Barbarze Bartuś, siódme posłance Elżbiecie Dudzie, ósme posłowi Markowi Cieślakowi, dziewiąte posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi, a ostatnie dziesiąte wiceminister sportu i turystyki Annie Krupce.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

źródło:

Zobacz więcej